Článek
Luxusní automobilka Bugatti se vůbec poprvé obrátila čelem k trendu vozů do zásuvky. Zařadila se tím po bok stájí jako Bentley, Lexus nebo Lamborghini. Třeba Aston Martin svůj elektrický debut s tváří nebo spíše karoserií modelu Rapide E začátkem roku zrušil.
Slavná předloha, větší zmenšenina
Premiéra francouzské prestižní značky má ale svůj háček. Do výroby sice zamířil její první elektromobil, je to ale Bugatti Baby II – autíčko určené dětem. Zatímco první verzi vozítka postavil Ettore Bugatti v roce 1926 pro svého čtyřletého syna, nová hračka, kterou podnik představil na loňském autosalonu v Ženevě, je vhodnější pro mládež.
Ve zmenšenině by se měli prohánět spíše dorostenci od 14 let, proto se do ní vejdou i dospělí řidiči. Věkové hranici odpovídá také vyšší rychlost. Bugatti Baby II vychází z originálního „dospěláckého“ slavného typu 35. Zatímco první model měl oproti předloze poloviční velikost, Baby II je menší pouze o 25 procent. Na délku má podle Forbesu až 2,8 metru a na šířku metr.
Tři verze, tři ceny. Liší se rychlost a karoserie
Bugatti má pro zájemce tři nabídky s různou cenou, která se odvíjí jak od výkonu, tak od úrovně luxusního provedení karoserie.
Základní verze má pod kapotou elektromotor s baterií o kapacitě 1,4 kWh. Pracuje ve dvou jízdních režimech. Nižší level novince omezuje výkon na 1 kW a rychlost na 20 km/h, a je tak zřejmé, že má nabádat mladistvé k opatrnosti a užívání si nákladné retro jízdy. Vyšší úroveň Expert už ale vyžaduje, aby jejich ruce svíraly volant pevně, jelikož Baby je se 4 kW čtyřnásobně tak silné a zvládne uhánět i 45 km/h. Dojezd je více než 25 kilometrů a cena 30 tisíc eur, což je dnes v přepočtu asi 788 tisíc korun.
Druhá verze nese označení Vitesse. Pod její už celokarbonovou karoserií se skrývá hlavně výkonnější vybavení. Baterie o kapacitě 2,8 kWh generuje výkon až 10 kW, takže maximální rychlost se zvyšuje na 70 km/h a dojezd přesahuje 50 kilometrů. Roste ale i cena, a to na 44 500 eur, tedy zhruba 1,16 milionu korun.
Poslední a zároveň nejdražší verze Pur Sang má stejnou výbavu, ale hliníková karoserie dětské elektromobilu je ručně zpracovaná a znamená přes 200 hodin práce. To se odráží také na ceně, která se šplhá na 58 500 eur. Fajnšmekři, u nichž se dá předpokládat láska a věrnost ke stáji Bugatti, tak za hračku zaplatí v přepočtu více než 1,5 milionu korun.