Článek
Žáci ze základní školy v rámci pietní akce sehráli divadelní představení z prostředí vyhlazovacího tábora. Nejmenší, sedmileté děti ve vězeňských stejnokrojích se ukrývaly za ostnatými dráty, jejich starší spolužáci představovali příslušníky gestapa.
Během scénky byly děti v rolích vězňů „usmrceny plynem“. Ten jejich spolužáci oblečení v černých kabátech s hákovými kříži imitovali pomocí dýmu.
Pietní akce v rámci oslav výročí udělení názvu „Děti ze Zamośćska“ místní škole se v obci Labunie konala už dříve v prosinci, ale teprve nyní týdeník Newsweek popsal, co se během ní dělo.
Ještě před představením k dětem promluvil starosta obce Mariusz Kukielka z polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost a varoval je, že levicové kruhy v současnosti „chtějí vytvořit nového člověka, novou společnost, bez Boha“.
Jistá žena, jejíž rodiče zavraždili nacisté ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi, dětem řekla, že Polsko si zaslouží (od Německa) válečné reparace a že „dámám, které dnes u řečnického pultíku v parlamentu říkají, že to je jinak, se za německé okupace holily hlavy“.
Padlo trestní oznámení
Kvůli těmto výrokům i spornému školnímu představení nevládní organizace monitorující projevy rasismu a xenofobie podala trestní oznámení.
Nucené vysídlení z okolí města Zamość od listopadu 1942 do března 1943 postihlo 110 000 Poláků, včetně více než 30 000 dětí. Nacisté plánovali, že oblast osídlí etničtí Němci z jiných evropských zemí.
Vysídlení Poláci byli vyváženi do několika táborů, kde byly děti oddělovány od rodičů a kde se konala rasová selekce. Takto vznikla skupina sirotků, pro něž se v Polsku vžil výraz Děti ze Zamośćska.