Článek
Potrubí horkovodu, který bude teplem zásobovat část Českých Budějovic, má být dlouhé 26 kilometrů. Tenza zatím společnosti ČEZ předala 15 kilometrů. Horkovod měl začít dodávat teplo do Českých Budějovic na přelomu loňského a letošního roku, ale od konce loňského roku práce na projektu stojí. „Naše společnost zcela jednoznačně plní všechny závazky spojené s platebními milníky podle smlouvy řádně a včas. Společnosti Tenza jsme zaplatili v souladu se smlouvou za všechny řádně dokončené, předané a doložené práce,“ řekl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.
Tenza v minulosti výpadky prací odůvodňovala například pandemií koronaviru. Kvůli tomu výstavbu horkovodu na konci loňského roku zastavila. S ohledem na veřejnou zakázku připravuje Temelín vypsání nového zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Tento krok nevylučuje další varianty řešení, pokud budou v souladu s legislativou. K vypsání zadávacího řízení by mělo dojít ještě letos na jaře.
Temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů. Teplárně umožní asi o třetinu snížit spotřebu hnědého uhlí, klesnou i emise oxidu uhličitého. Problémy s úpadkem Tenzy řeší také Teplárny Brno, pro které měla Tenza vyměnit parovody za horkovody v Brně-Poříčí. Ani zde Tenza projekt nedokončí a Teplárny Brno budou řešit výběr nového zhotovitele.