Článek
Hongkong čelí největší krizi od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Podle agentury Reuters to v úterý řekl šéf čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming.
Čang, který patří k nejvýše postaveným čínským činitelům pověřeným dohledem na záležitosti Hongkongu, hovořil o krizi při jednání v jihočínském městě Šen-čen. O situaci v Hongkongu na místě mluvil s hongkongskými vyslanci.
Zpravodajský server The Guardian informuje, že australské ministerstvo zahraničí vydalo upozornění, kterým varuje Australany cestující do Hongkongu před možnými násilnými střety mezi tamními demonstranty a policií. Irsko, Spojené království a Japonsko tento krok podnikly už v červenci.
Od začátku června se v Hongkongu konají protesty. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu.
Bývalá britská kolonie se pod čínskou správu vrátila v roce 1997, od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“. Díky němu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny po „nejméně“ 50 let.