Článek
U neidentifikované ženy, která v té době podstupovala léčbu rakoviny, lékaři zjistili, že byla infikována „geneticky odlišnými“ kmeny koronaviru ve dvou samostatných epizodách, k nimž došlo s odstupem dvou měsíců, píše CNN.
Žena trpěla vzácným typem rakoviny kostní dřeně zvaným Waldenströmova makroglobulinémie. Její imunitní systém byl léčbou rakoviny oslaben, napsali vědci z lékařského oddělení univerzity v nizozemském Maastrichtu v příspěvku publikovaném v časopise Clinical Infectious Diseases.
Na pohotovost se žena nakažená koronavirem podle vědců původně dostavila s horečkou a silným kašlem. Její příznaky po 5 dnech ustoupily a byla propuštěna. Dva dny po nové chemoterapii – padesát devět dní po zahájení léčby první nákazy koronavirem – se u pacienta znovu objevily příznaky jako horečka, kašel a dušnost.
Vědci však uvedli, že její přirozená imunita mohla k boji proti nemoci covid-19 stačit, protože typ léčby, kterou kvůli rakovině kostní dřeně podstoupila, „nemusí nutně vést k onemocnění ohrožujícímu život“.
Žena mezi dvěma případy infekce nebyla testována, vědci tedy nemají potvrzené negativní testy. Při zkoumání vzorků z obou případů však zjistili, že genetická výbava obou virů je odlišná. Došli proto k závěru, že „je pravděpodobné, že druhá epizoda byla spíše reinfekcí“.
Jde o první případ, kdy někdo zemřel poté, co se koronavirem nakazil podruhé. Případy opětovného nakažení však byly podle CNN hlášeny z celého světa. Například ve Spojených státech se reinfekce prokázala u 25letého obyvatele Nevady.
Podle publikace uvedené v časopise The Lancet měl muž pozitivní test na covid-19 v dubnu a znovu v červnu. Příznaky se u něj projevily v obou případech. Muž neměl vážné zdravotní potíže, ale podobně jako v případě výše zmíněné Holanďanky bylo druhé nakažení vážnější.
Co se týče koronaviru, situace v Nizozemsku se v průběhu několika posledních dnů zhoršila. Nizozemský premiér Mark Rutte oznámil uzavření barů a restaurací v zemi. Alkohol se nebude moci prodávat po 20:00, nadále mají být omezeny kontakty mezi lidmi maximálně na čtyři osoby. Nové restrikce začnou podle agentury Reuters platit ve středu večer.
„Dnes oznamujeme nová a masivní opatření a v podstatě směřujeme do částečné celostátní karantény,“ uvedl Rutte na tiskové konferenci.
Na rozdíl od jara zůstanou teď školy otevřené, veřejná doprava bude i nadále fungovat. Premiér přesto požádal spoluobčany, aby se omezili jen na nezbytné cesty. Podle nových opatření musí nosit roušky ve vnitřních prostorách všechny osoby starší 13 let. Ve vnitřních prostorách smí být najednou nanejvýš 30 osob. Vláda omezí otvírací dobu obchodů.
Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge šéfa vlády doplnil, že opatření budou platit čtyři týdny s možností dalšího prodloužení. Ministr také varoval, že pokud nebudou nyní zaváděné kroky efektivní, bude potřeba zavést celostátní karanténu.
V Nizozemsku za poslední den přibylo téměř 7 400 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie. Informoval o tom institut veřejného zdraví RIVM.
Zatímco mnohé evropské země zavádí restrikce, Nizozemsko šlo až do této chvíle převážně cestou doporučení, která místní obyvatelé respektovali. Premiér Rutte se doposud zdráhal zavést přísná opatření, aby neublížil křehké ekonomice. Pod tlakem expertů na zdravotnictví a rizika přetížení systému však ustoupil, poznamenala agentura.