Hlavní obsah

Hněv v Bejrútu, demonstranti pronikli na ministerstvo zahraničí

Foto: Profimedia.cz

Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly dnes na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v Bejrútu.

Libanonská policie zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se snažili dostat přes zátarasy k budově parlamentu v Bejrútu při protestu proti postupu vlády v souvislosti s ničivým úterním výbuchem v bejrútském přístavu.

Článek

Na náměstí Mučedníků v centru libanonské metropole se demonstranti začali scházet již nedlouho po poledni místního času. Někteří z nich drželi podle Reuters v rukou napodobeniny šibenic i s provazy a s nápisem: „Odstupte, nebo budete viset.“ Podle odhadů agentury se nakonec na místě shromáždilo na 7000 lidí, někteří z nich házeli kameny. Slzný plyn pořádkové síly použily proti demonstrantům, kteří se snažili překonat zátarasy v ulici vedoucí k budově parlamentu. „Lid chce pád režimu,“ skandovali někteří. Jiní nesli transparent s nápisem: „Odejděte, jste vrazi.“

Mnozí Libanonci protestují proti vládě již od loňského října. Během demonstrací žádali, aby odešlo celé vedení země. Přičítají mu rozsáhlou korupci, která Libanon přivedla do hluboké ekonomické krize. Nyní, když se vyjasňují okolnosti ničivé exploze, nevěří, že státní instituce dospějí k pravdivému závěru. Řada Libanonců si v této souvislosti přeje mezinárodní vyšetření incidentu.

Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v Bejrútu, skandují protivládní slogany a někdo zapálil portrét prezidenta. V centru metropole byla mezitím slyšet střelba. „Zůstaneme tu. Vyzýváme libanonský lid, aby okupoval ministerstva,“ řekl jeden demonstrant do megafonu. Agentura DPA s odvoláním na libanonský Červený kříž napsala, že při střetech mezi demonstranty a pořádkovými silami bylo 130 lidí zraněno, 28 z nich bylo odvezeno do nemocnice, zatímco zbytek byl ošetřen na místě.

„Nemáme vůči vládě žádnou důvěru,“ uvedla studentka Celine Díbová, zatímco utírala krev ze stěn poničeného domu, v němž má byt. „Přála bych si, aby vládu nad Libanonem převzala OSN,“ povzdechla si.

Premiér Hasan Dijáb a prezident Michel Aoun uvedli, že výbuch byl způsoben 2750 tunami špatně uskladněného dusičnanu amonného. V pátek pak prezident řekl, že vyšetřovatelé zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah. Dosud bylo zadrženo asi 20 lidí, jde většinou o inženýry a pracovníky přístavu a celnice.

Ve čtvrtek Bejrút navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron. Řada lidí Reuters sdělila, že je nepřekvapilo, že Macron šel i do zdevastovaných částí města, zatímco libanonští politici se tam neodvážili.

„Doufám, že kontrolu nad námi prostě převezme jiná země. Naši lídři jsou zkorumpovaná banda,“ uvedla psycholožka Maryse Hayeková, jejíž rodiče při výbuchu přišli o dům.

Macron při své návštěvě Bejrútu slíbil rozzlobeným davům, že se peníze na pomoc Libanonu nedostanou do zkorumpovaných rukou. Francie spolu s OSN v neděli uspořádá online dárcovskou konferenci pro Libanon. Účast již přislíbil mimo jiné americký prezident Donald Trump. Podle dosavadních odhadů libanonských úřadů mohl výbuch způsobit škody až za 15 miliard dolarů. Hluboce zadlužený Libanon, který byl již před výbuchem a koronavirem v hluboké ekonomické krizi, by však takovou částku sám zaplatit nemohl, píše Reuters.

Francie a další státy včetně Česka bezprostředně po explozi přispěchaly Libanonu na pomoc, do země vyslaly letouny s potravinovou pomocí, lékařským vybavením čí pátrací týmy.

Z České republiky do Libanonu ve středu přiletěly čtyři desítky specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek. Ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. Dnes český tým stejně jako další na pokyn libanonské armády pátrání přerušil kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. Ta patrně souvisela s již dříve avizovanou demonstrací.

Související témata:

Doporučované