Článek
William Evanina, agent FBI a ředitel americké národní kontrarozvědky a bezpečnostího centra, sdělil agentuře Reuters, že i ti Američané, kteří se považují za pro špiony bezvýznamné, mohou být cílem hackerského útoku.
„Pokud máte v plánu si s sebou do Ruska vzít mobilní telefon, počítač nebo jiné elektronické zařízení, tak berte na vědomí, že mohou být cílem pro ruskou vládu nebo kyberútočníky,” uvedl Evanina.
„Zaměstnanci velkých firem a vlády jsou největším cílem, ale nemyslete si, že jste málo významní na to stát se cílem kyberútoku. Pokud můžete jet bez elektronických zařízení, tak to udělejte. A pokud si s sebou něco přeci jen vezmete, tak vemte zařízení, které normálně nepoužíváte,” dodal šéf americké kontrarozvědky.
Varování přichází v době, kdy se v USA stále vyšetřuje ovlivňování prezidentských voleb v roce 2016 ze strany Ruska. Prezident Donald Trump několikrát popřel, že by on nebo někdo z jeho týmu o zásazích ze strany Rusů věděl.
Další vysoce postavený americký úředník uvedl, že britské bezpečnostní služby vydaly podobná upozornění směrem k britské veřejnosti a také k anglickému fotbalovému týmu, který se šampionátu účastní.
Ve svém prohlášení Britské národní centrum pro kyberbezpečnost uvádí, že anglické fotbalové asociaci poskytuje rady ohledně kyberbezpečnosti. A to už před jejich odjezdem na mistrovství světa.
Není to však poprvé, co americké bezpečností agentury veřejnost varují. Podobná opatření vydávaly i u předchozích velkých sporotvních akcí, včetně zimní olympiády v Jižní Koreji.