Článek
Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem oficiálně začalo ve tři hodiny ráno našeho času. Oba státníci jednali za přítomnosti tlumočníků, nejprve se setkali spolu sami, poté se k nim připojily širší delegace.
Kim Čong-un během prvních minut setkání s Donaldem Trumpem uvedl, že podobné událost byla dříve nemyslitelná a jako ze sci-fi filmu. Na úvodní tiskové konferenci kvitoval, že se oběma stranám podařilo překonat určité překážky a mohly se v Singapuru potkat.
Vůdci podepsali společné prohlášení
Severní Korea se na summitu se Spojenými státy zavázala pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zatímco Washington slíbil poskytnout Pchjongjangu bezpečnostní záruky. Uvedla to agentura AFP na základě fotografie společného prohlášení, které na závěr své úterní schůzky v Singapuru podepsali šéf Bílého domu Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un.
Dokument obsahuje body, na kterých se Trump s Kimem shodli. V prvním bodě oba státníci prohlašují, že chtějí nastolit nové vztahy mezi USA a KLDR ve shodě s touhou lidu obou zemí po míru a prosperitě. Další bod uvádí, že USA a KLDR spojí své úsilí při budování trvalého a stabilního mírového stavu na Korejském poloostrově. Třetí bod odkazuje na dubnový Kimův závazek z jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, kdy přislíbil kompletní jaderné odzbrojení. Poslední bod je pak dohodou Washingtonu a Pchjongjangu vyhledat, identifikovat a repatriovat ostatky padlých během válečného konfliktu na Korejském poloostrově v 50. letech minulého století.
Na tiskové konferenci Trump po summitu zmínil, že vůdce KLDR přijal jeho pozvání do Bílého domu ve Washingtonu. Prezident USA prý věří, že Kim dodrží své slovo, a uvedl, že Kimovi nabídl pro severokorejskou delegaci ty nejlepší hotely na světě.
V textu ujednání se konstatuje, že Trump a Kim měli zevrubný a upřímný rozhovor s cílem nastolit nové americko-severokorejské vztahy a trvalý mír na Korejském poloostrově. „Prezident Trump se zavázal poskytnout KLDR bezpečnostní garance a předseda Kim opětovně ujistil o svém pevném a neochvějném závazku kompletního jaderného odzbrojení na Korejském poloostrově,“ píše se v prohlášení.
Dohoda nemá jasný časový rámec
Podobný slib týkající se denuklearizace dal severokorejský vůdce Kim Čong-un již na dubnovém summitu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Dohoda byla tehdy komentátory označena za velmi vágní, protože nestanovuje žádný časový rámec pro odzbrojovací proces ani neuvádí konkrétní opatření k dosažení tohoto cíle. V dohodě USA s KLDR se taktéž nehovoří o konkrétních krocích, kterými by se mělo denuklearizace dosáhnout. Spojené státy navíc v úmluvě nepožadují „úplné, ověřitelné a nevratné” jaderné odzbrojení, jak původně chtěly.
„Pokud je toto výsledek... tak je deprimující. Je to ještě méně, než většina skeptiků očekávala. Domníval jsem se, že se Kim alespoň vzdá nějakých raket, uzavře nějaké jaderné zařízení, něco konkrétního,“ napsal na Twitteru analytik Robert Kelly. „Toto slibují posledních 25 let!“ uvedl Vipin Narang, který působí jako expert na jaderné strategie na americkém Massachusettském technickém institutu.