Článek
„Likvidaci chovu drůbeže v Kosičkách jsme skončili před polednem. Nyní bude následovat dekontaminace osob a techniky, dokončujeme dezinfekci hal a budeme balit technické prostředky, které jsme na místě využívali,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.
Z velkých hal museli hasiči slepice vynášet a usmrcovat je v kontejnerech oxidem uhličitým. Tři menší haly bylo možné zaplynovat a poté z nich uhynulou drůbež vynosit. Zvířata jsou převážena do asanačního podniku.
Ptačí chřipka zasáhla chov slepic společnosti Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách. Nákaza byla zjištěna v chovu asi 63 tisíc kuřic, mladých slepic, které ještě nesnášejí vajíčka, a to v jedné hale. První úhyny začaly na konci minulého týdne a postupně dosáhly v neděli a v pondělí tisíců kusů. U čtyř hal se 111 500 nosnicemi byly výsledky rozborů na ptačí chřipku negativní. Preventivně bude ale utracen celý chov a zlikvidovaná budou i vejce od slepic ze snáškových hal. Hasiči zajišťují také dezinfekci hal po usmrcení drůbeže.
V pátek se v Kosičkách vystřídalo asi 140 hasičů, profesionálních i dobrovolných, z celého Královéhradeckého kraje. Na místě byli i členové Záchranného útvaru Hlučín. Dnes byl počet hasičů nižší, kolem stovky. Celkem se zásahu za tři dny zúčastnilo 38 jednotek s více než 400 lidmi. „Byl to jeden z logisticky, organizačně a technicky nejnáročnějších zásahů v historii Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje,“ uvedl ředitel krajských hasičů David Pouč. Jednotlivá družstva byla vysílána do vytyčené zóny v pravidelných intervalech. Každá skupina pracovala maximálně dvě hodiny, po nichž následovala přestávka a další dvouhodinové nasazení. „Práce v ochranných oděvech není jednoduchá. Všichni, kdo uvnitř hal pracovali, byli po dvou hodinách fyzicky namáhavé práce zcela promočení potem,“ popsal velitel zásahu Rudolf Jelínek.
Kosičky leží v oblasti, kde bylo od poloviny března zasaženo ptačí chřipkou devět chovů kachen společnosti Perena se 75 tisíc kachen. Veterináři se při zjišťování příčin nákazy na tuto firmu zaměřují. Veterinární inspektoři prověřují, zda nebyla zavlečená nákaza z chovu kachen v Kosičkách do chovu nosnic. Oba provozy jsou od sebe vzdálené asi 600 metrů. Náhrada státu Podniku pro výrobu vajec za vybité slepice by podle České televize mohla činit 40 až 50 milionů korun.
„Drůbežárna Kosičky vyprodukovala zhruba 150 tisíc kusů konzumních vajec denně a zaměstnanci mě dnes ujistili, že svůj chov obnoví hned, jak bude dokončena likvidace drůbeže a dezinfekce všech hal. Také mě ujistili, že se v žádném případě nemohla dostat vajíčka nakažených nosnic do prodeje,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).
Letos již bylo kvůli ptačí chřipce nutné v Česku ve velkochovech vybít více než 250.000 kusů drůbeže. V březnu se ptačí chřipka rozšířila do chovů kachen firmy Perena v Královéhradeckém, Středočeském a Pardubickém kraji. Celkem bylo usmrceno více než 68.000 ptáků v pěti zasažených chovech, kde firma nich chovala takzvané rodičovské kachny, které nesou vejce, z nichž se líhnou kachňata. Dalších asi 7500 kachen bylo utraceno v chovu Záhornici na Nymbursku společnosti Podnik pro výrobu vajec.