Článek
Ministr vnitra Jan Hamáček ve středu vyzval Řecko, aby mu zaslalo konkrétní seznam 40 sirotků, které Česká republika může přijmout z tamních uprchlických táborů.
Po sérii vyhrocených debat na sociálních sítích i mezi politickými stranami tak zareagoval na dopis řeckého ministra z letošního září – ten v něm žádal státy EU, aby v rámci solidarity přijaly dohromady 2,5 tisíce dětí bez doprovodu. Česku navrhoval převzetí 40 z nich.
„Zveřejnil jsem všechny dopisy a trvám na tom, aby nám Řecko zaslalo konkrétní seznam. Chceme pomoci, ale dětem, nikoliv nezletilým na prahu dospělosti, kteří navíc ani nejsou ze Sýrie,“ zopakoval Seznamu.
Hamáček v odpovědi upozornil na to, že pomoc Řecku s přijetím sirotků nabízel už loni – tehdy od ministerstva požadoval informace o tamních Syřanech mladších 10 let, jejichž členy rodiny nelze dohledat. Odpověď však tehdy nepřišla.
„Proto bych rád zopakoval svoji žádost o poskytnutí seznamu konkrétních 40 dětí bez doprovodu, u nichž je právně i logisticky možné jejich případné přijetí z Řecka, s cílem podrobit je bezpečnostnímu prověření ze strany českých bezpečnostních složek,“ píše Hamáček v dopise zveřejněném na webu ministerstva vnitra.
Věk ani národnost dětí Řecko nestanovuje
Ještě na začátku týdne přitom Hamáček reagoval zamítavěji.
„Ty informace, které já mám k dispozici i z řecké strany, ukazují, že se nejedná o malé syrské děti, ale o nezletilé Afghánce a Pákistánce,“ řekl v pondělí České televizi s tím, že v přijetí takovýchto dětí „nevidí smysl“.
Ve stejném duchu se minulý týden vyjádřil i na Twitteru: „Nevidím smysl v tom, přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Atény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od EU miliardy eur, jen ČR poskytla 270 expertů.“
V dopise řeckého ministra ale ve skutečnosti žádné informace o věku ani původu dětí nejsou.
„Píšu Vám kvůli neutěšené humanitární situaci zahrnující dva a půl tisíce nedoprovázených dětí, které jsou nyní umístěny v různých táborech v Řecku. (…) Tito nezletilí nemohou dále zůstávat na řeckých ostrovech, ale zároveň je téměř nemožné přesunout je rychle zpět do země původu, protože chybí možnosti jejich umístění,“ stojí v dopise ministra pro civilní obranu.
Ten dále prosí o pomoc s jejich přemístěním. Uvádí, že ministerstvo sestavilo přibližný počet dětí, které by jednotlivé země mohly přijmout – i v závislosti na politické klima v dané zemi.
Z celkového počtu 2,5 tisíce nezletilých nabízí Česku převzít 40 z nich – stejně jako Polsku, Maďarsku, Slovensku a některým dalším postsovětským zemím. Německo a Francii žádá o přijetí 350 dětí, Nizozemsko, Belgii, severské státy nebo Rakousko prosí o pomoc se 150 z nich.
ČSSD: Chybí politická odvaha
Ačkoliv Jan Hamáček Řecku nyní slíbil další spolupráci, strana si od humanitární iniciativy přesto nechává patřičný odstup.
„Chybí nám pocit, že v zemi někdo syrské sirotky chce. A tak v sociální demokracii není ani odvaha na to, jednoznačně slíbit uprchlíky přijmout,“ přiblížil Seznamu zákulisní dilema jeden z členů předsednictva strany.
Nahrává tomu i pondělní vyjádření poslance Ondřeje Veselého. Ačkoliv dopis řeckého ministra zmiňuje jen možný počet dětí, měl místopředseda ČSSD v prohlášení pro ČT jasno: „Dopis je velmi nekonkrétní a je z něj zřejmé, že nám chtějí Řekové vnutit ty nezletilce, kteří u nich páchají trestnou činnost a jsou problémoví.“
Kdo si v ČSSD naopak jednoznačně myslí, že by Česká republika sirotkům měla pomoci, je ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Je ale nutné brát v potaz, že máme premiéra, který slíbil nepřijmout ani jediného uprchlíka,“ řekl dříve s tím, že tamní pracovníci české ambasády se chystají tábory v Řecku navštívit.
Veselý i Hamáček se však shodují v jednom – pokud Česko dostane informace o konkrétních dětech mladších 10 let, je připraveno pomoci.
„Jsme připraveni pomoci. Ale řecká strana prostě není schopna podat data,“ uvedl v pondělí Veselý.