Článek
Výzvu Seznam Zpráv přijal vicepremiér, ministr vnitra, šéf Ústředního krizového štábu, předseda ČSSD, Jan Hamáček. Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu.
Pane vicepremiére, vy už jedenáct měsíců spolurozhodujete nejen o osudech, ale vlastně i o životech lidí. Připouštíte si tuhle zodpovědnost?
Připouštím a věřte, že to není úplně jednoduché. Ono to jde bohužel v takových vlnách. Někdy se daří, někdy se daří méně. A samozřejmě, když se daří, tak má člověk radost a když se nedaří a je vidět, že nám něco uteklo, tak o to více jsou ty noci bezesné.
Nechtěl jste s tím někdy seknout?
Samozřejmě. Kdyby vám někdo z mých kolegů řekl, že s tím nikdy seknout nechtěl, tak lže.
Kdy naposledy?
Ono to je většinou poté, co se nedohodneme s panem premiérem. Ale naposledy to bylo někdy kolem podzimu, kdy jsme debatovali, jestli máme rozvolňovat a jak máme rozvolňovat.
Teď se už dlouhé týdny nedaří epidemii brzdit. Zemřela řada lidí, celkem 16 000, někteří z nich možná zbytečně. Počty lidí, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče, jsou stále vysoké. A navíc se v Česku šíří nebezpečnější britská mutace koronaviru. Co tedy, jako ministr, v tuhle chvíli uděláte pro to, aby se to zlepšilo?
Ona ta strategie je pořád stejná. Protože do doby, než se nám podaří proočkovat nějakých čtyřicet, padesát procent populace, tak jediná strategie, kterou používají všechny země na světě, je dodržování těch tří R. A v principu minimalizace sociální kontaktů.
Minulý týden ale většina Čechů čekala, že přijde nějaké větší zpřísnění a nepřišlo. Přišly jenom takové kosmetické změny, silný apel k lidem. Proč to zpřísnění nepřišlo?
Protože ono už není moc kam zpřísňovat bez toho, abychom ještě prohloubili ty obrovské škody, které to naší zemi přináší. My jsme samozřejmě uvažovali o tom, že zkusíme ten německý model omezení pohybu, ale ukázalo se, že by to přineslo celou řadu komplikací. A tak jsme se dohodli, že pokud se ta čísla radikálně nezhorší, tak zatím počkáme. A více méně jenom doladíme ta opatření, zejména ve vztahu k horám. Protože aktuálně největší problém jsou horská střediska. A soustředíme se na to, abychom byli schopni ta aktuální nařízení vymáhat. Samozřejmě, pokud by se nedejbože stalo to, že nám ta čísla znova vystřelí, tak by asi došlo i na ta poslední opatření, a to je ještě radikálnější omezení pohybu.
Pokud čísla nevystřelí, tak současná opatření zůstanou?
Pokud ta epidemie bude stagnovat nebo v ideálním případě pokud bude klesat, tak bychom ta opatření nechali tak, jak jsou.
Pravidla porušuje jen zlomek lidí
Restaurace máme zavřené, hospody, obchody částečně také. Vy jste říkal, že největší problém jsou hory. Jsou tím velkým problémem také ty hospody a hotely, které otevírají i přesto, že mají mít zavřeno?
Já chci říci, že i na základě kontrol, které provádí policie a Česká obchodní inspekce, tak platí to, co říkáme celou dobu. A to, že drtivá většina našich spoluobčanů, a je jedno, jestli jsou to podnikatelé nebo řadoví občané, tak opatření dodržuje. Ale pak je tady velmi úzká skupina lidí, kteří opatření nedodržují. Někdo si prostě za žádnou cenu nenasadí roušku a bude provokovat. Někdo za každou cenu chce mít otevřenou restauraci nebo hotel. Těch lidí je ale naprostá menšina.
Jsou ale podnikatelé, kteří jsou třeba řadu měsíců bez podstatné části příjmů a možná i z toho i pramení to zoufalství. A tyto kroky, ke kterým se uchylují…
Dobře, ale my máme relativně robustní sociální stát. Já neříkám, že ty vládní programy jsou geniální, ale je tam celá řada programů, které pomáhají. A přece není řešení, že to ostentativně budu porušovat a tím někoho ohrozím a vystavím ho riziku smrti.
Další příklad je restaurace Bílý Mlýn v Liberci, tak ta navzdory přísným opatřením pořád funguje. Sednete si normálně ke stolu, obslouží vás tam, zkasírují, jak o tom informovala Mladá fronta DNES. A když se tedy někdo zeptá, jak je to možné, tak jsou prý hosté instruování, že mají odpovědět, že jsou ubytovaní v jednom ze šesti pokojů. A policie prý chodí okolo a nezasáhne. Na to nemáte žádné páky?
Ale samozřejmě, že na to máme páky. Klobouk dolů, Mladá fronta udělala dobrou investigativní práci, našla jeden podnik, kde se to porušuje. Ale bavíme se o jednom podniku…
…to nebude jen jeden podnik.
Vy jste se mě zeptala na Bílý Mlýn. Tak já říkám, že to je podnik, který si Mladá fronta našla a teď to vypadá, že v každém městě jsou tři Bílé Mlýny. Není tomu tak. Ty kontroly ukazují, že těch problémů je minimum. V tomto konkrétním případě tam ti reportéři pravděpodobně kempovali před tou restaurací několik hodin. Zavolali policejní hlídku, policejní hlídka tam přijela. Přijela tam v době, kdy z té restaurace nevycházely žádné podezřelé zvuky, bylo zamčeno a ta policie nemůže vyrážet dveře, jestli tam náhodou někdo je, nebo není. To znamená, oni kdyby věděli nebo slyšeli, že se tam něco děje, tak by to pravděpodobně nahlásili nadřízeným a zasáhla by Speciální jednotka. Ale klasická hlídka policie nemá beranidlo.
Předpokládám, že mají možnost se tam dostat i jinak než s beranidlem, ne?
Jak jinak?
Pokoušeli se třeba kontaktovat majitele?
Samozřejmě, on jim nikdo neotevřel. A znovu říkám, oni nemůžou vykopnout dveře a zkoušet, jestli tam někdo je, nebo není.
Proto se ptám, jestli nejsou bezzubí?
Oni musí postupovat podle zákona, nejsme na Divokém západě. To znamená, pokud mají důvodné podezření, že se tam něco děje a to je těch mnoho případů, které nebyly medializovány v minulosti – Praha, Olomouc, České Budějovice, tak tam policie zasáhla a našla tam několik desítek lidí, kteří porušovali ty zákony a bylo proti nim zasaženo.
Bílý Mlýn už neotevře?
Neměl by. Ale já nemůžu kontrolovat jako ministr vnitra každý jeden případ, ale předpokládám, že potom, co proběhlo, je Bílý Mlýn v dostatečném hledáčku liberecké policie a už si to nedovolí.
Jedním případem, o který se, předpokládám, zajímáte víc, je flagrantní porušení protiepidemických opatření v Hotelu Prince de Ligne v Teplicích. Tam se sešli mimo jiné Jiří Paroubek, Milan Hnilička, exšéf ústecké ČSSD Petr Benda. Co tohle vysílá za vzkaz lidem, kteří si nemůžou dát ani jedno jediné pivo, zatímco, slovy premiéra Babiše, papaláši paří?
Byla to chyba a všichni ti, kteří tam byli, za to ponesou následky. Byli předáni do správního řízení, pan Benda pravděpodobně nedostane ani korunu z kompenzací, na které by měl nárok jako podnikatel a všichni ostatní dostanou pokutu. Pan plukovník Husák za to zaplatil funkcí krajského ředitele v Liberci, pana Hniličku to stálo poslanecký mandát, možná ho to bude stát i vedení agentury pro sport. Stát se to nemělo, ale všichni za to ponesou trest, takže to není o tom, že by byli beztrestní. Oni prostě udělali chybu…
K těm trestům možná později, ale zajímá mě spíš to, jak je možné, že tam ta policie nezasáhla, protože když někdo otevře přes zákaz hospodu, tak je tam do pár desítek minut policejní šťára a tady se nic takového nestalo…
Jsou dvě možnosti. Buď tu policii nikdo nezavolal a nebo se tam stalo něco, co se stát nemělo. V Teplicích teďka probíhá kontrola z Policejního prezidia a protože jsou různé spekulace, že policie měla nařízeno tam nezasahovat, tak se to šetří. Pokud se ukáže, že tam někdo vydal nějaký nestandardní pokyn, tak bude potrestán.
Říkáte, že jsou dvě varianty, ale to, co víme, je, že ten Hotel Prince de Ligne je v centru města. Je nepřehlédnutelný, hrála tam hlasitá hudba, podle očitých svědků ta auta hostů parkovala vysloveně před hotelem, takže bylo jasné, že se tam něco děje. Jak je možné, že ti policisté nezasáhli na večírku, o kterém všichni věděli, dokonce na něj stihli přijet novináři z Prahy, v čele s Norou Fridrichovou?
Pokud ta policie jela kolem a nezasáhla, tak pochybila. A musí se to vyšetřit. Já trošku pochybuju, že to tam byla taková estráda, že ta hudba řvala do půlky náměstí, ale každopádně je třeba prošetřit, zda to někdo nahlásil na policii, a pokud to někdo nahlásil a policie nezasáhla, tak si to někdo odnese.
On asi ani jeden z těch výsledků nebude úplně dobrý, protože pokud policie jela kolem, věděla o tom a nezasáhla, tak by to znamenalo, že je, promiňte to slovo, neschopná. A pokud by večírek záměrně ignorovala, tak je to možná snad ještě horší…
Samozřejmě, ale my už tady pět minut řešíme jeden exces a vypadá to, že máme neschopnou policii. Já chci říct, že já si strašně vážím práce policie, která tady rok v naprosto nestandardních podmínkách dělá, co může a v drtivé většině odvádí naprosto profesionální práci. Dělají přesčas, nejsou za to placeni.
Není důvod, proč lidé v některých případech ta opatření nedodržují, že vidí politiky, že se chovají takhle?
Pokud je někdo tak nezodpovědný, nebo tak blbý, že udělá takovouhle akci, tak jediné, co ten stát může udělat, že ho za to potom potrestá.
A co pan Husák, ten je taky profesionální?
To, co udělal, je v přímém rozporu s jeho, s jeho funkcí a taky za to zaplatí. Už ho to stálo pozici ředitele v Liberci.
Na kterou se ovšem údajně může vrátit. Můžete zaručit, že se tam nevrátí?
Nevrátí se. Na to máte moje slovo.
Pan Petr Dovičín se vás ptá: „Nedávno se na Twitteru pan Hamáček rozohňoval, že chce, aby Policie České republiky měla důvěru. Jak hodlá ve světle událostí nedávno minulých tuto důvěru budovat a je s postupem policie spokojený?“
Znova říkám, ti lidé tady rok dřou jak koně, mají nezaplacené přesčasy, jsou unavení, jsou samozřejmě přetížení a 99,9 % té jejich práce je naprosto bezchybné. A to mě na tom nejvíc štve, možná to pan plukovník Husák nechápe, ale ten největší zločin, co udělal, je, že vlastně plivnul na celou policii a důsledkem jsou tyto dotazy. To je snad horší než ten samotný fakt, že tam byl.
Babiš může měnit ministry dle potřeby
Pojďme ještě k Ministerstvu zdravotnictví, tam nedávno skončil náměstek Aleksi Šedo, koordinátor očkování Zdeněk Blahuta a objevila se informace, že by údajně mohl skončit i sám pan ministr Blatný a nahradit by ho údajně mělo duo pana premiéra Babiše s exministrem Romanem Prymulou. O čem svědčí veškeré tyhle změny?
Hlavně to svědčí o tom, že je tady celá řada spekulací. Já jsem mluvil s panem premiérem, mluvil jsem i s panem ministrem Blatným. Ani jeden z nich nic takového nepotvrdili, takže to já nemůžu hodnotit jinak než spekulaci. To, že odešel pan náměstek Šedo, mě překvapilo, protože on byl za Ministerstvo zdravotnictví členem Ústředního krizového štábu, tím pádem my jsme se vídali třikrát týdně a ta spolupráce byla naprosto bez problémů. U pana Blahuty jsem asi víceméně očekával, že na té funkci dlouho nevydrží, protože on ji „vyfasoval“ a od začátku bylo vidět, že se mu do toho moc nechce.
A jako koaliční partner byste v ČSSD byli pro výměnu pana ministra Blatného?
To ať si vyřeší pan premiér. Od začátku říkáme, že každá strana zodpovídá za své ministry.
Jenom se ptám, jestli jste spokojen s jeho prací…
Nerozumím tomu konceptu úřednických ministrů, který zavádí hnutí ANO. Z mého pohledu je ministr politik a má mít čitelné politické názory, protože ta vláda nerozhoduje jenom o tom daném resortu, ale ta vláda řídí republiku. Pan premiér složil tu vládu apoliticky a tvrdí, že nikdo z těch ministrů nejsou politici, takže já vůbec netuším, jaký má názor pan Blatný třeba na daně nebo na sociální služby. Nicméně on o tom hlasuje. Ministři za ANO tedy politiky až na výjimky nejsou a pak samozřejmě mohou být měněni dle potřeby.
Problémy s očkováním má celá Evropa
Pojďme k dalšímu tématu. Tím je očkování. Řekl byste, že vládne v Česku očkovací chaos?
V první fázi očkování v Česku jsou ta čísla srovnatelná s celou řadou evropských zemí. Takže rozhodně tady žádný chaos nevládne. Můžeme se bavit o tom, že některé věci mohly být připraveny dříve, mohly být připraveny lépe, na druhou stranu, když sleduju, možná s výjimkou Izraele, jak probíhá očkování v Evropě, tak každý stát má problémy. Německo nám bylo dáváno za vzor, viděli jsme ta nachystaná očkovací místa už někdy v listopadu a taky se jim to nerozbíhalo jednoduše. Ten největší problém je tam, kde to vláda ovlivnit nemůže, a to jsou dodávky vakcín.
Chci se ještě vrátit k tomu komunikačnímu šumu, kdy Ministerstvo zdravotnictví někdy minulý týden oznámilo, že očkování druhou dávkou se přerušuje, stejně jako registrace a potom pan ministr Blatný v České televizi řekl, že to tak není, že se jede dál. Jak to tedy je? Očkuje se dál?
Očkuje se dál. Tam, kde je dostatek té vakcíny. Pokud vím, tak jsou kraje, které omezily to očkování. Nevím, jestli ho úplně zastavily, ale omezily to očkování, právě proto, aby jim zbyly vakcíny na tu 2. dávku. Pravda je, že v důsledku snížení dodávek, což je překážka na straně výrobce, došlo k ovlivnění toho harmonogramu očkování. Ale to je mimo kontrolu vlády a rozhodně to není o tom, že by se plošně zastavilo očkování.
Ony stovky rezervací seniorů byly zrušeny, jinde přestali vypisovat nové. Chtěla jsem se zeptat, jak to dopadne na ty seniory, kteří o tu rezervaci přišli? Dostanou nové termíny?
Dostanou nové termíny.
Podobně jako se ptá řada diváků, se zeptám i já, kdy budeme s vakcínou na suchu?
Stát by se to nemělo. Do konce března má přijít 1,7 milionu vakcín. V tom období po březnu, tzn. duben, květen, červen už to má být cca 8 milionů. Takže nemělo by se stát, že vakcína dojde.
Kdy počítáte s tím očkováním opravdu v masovém měřítku?
V dubnu a dále. Od dubna, už by měl být dostatek vakcíny. To jsou ta čísla v milionech. Pak už by ten systém měl být schopen zvládat nějakých 100 tisíc dávek denně tak, abychom do léta stihli proočkovat to, co potřebujeme.
Kdy počítáte s tím původním cílem, se kterým česká vláda tedy operovala, že bude proočkováno nějakých 60–65 % populace. Jak se to zpozdí?
Těch 60 % je realistické očekávat koncem léta.
Takže ten termín stále platí?
Ten platí za předpokladu, že bude dostatek vakcín. A pokud ten systém zvládne proočkovat 100 tisíc denně, což by měl zvládnout, tak se to dá stihnout.
Na jak dlouho dopředu máte ten plán, tedy co se týká těch dodávek vakcín?
Všechno je v gesci Ministerstva zdravotnictví, takže já detailní informace na jednotky nemám. Ale tam jsou nějaké rámcové dohody v rámci Evropské unie, takže my víme, jaký podíl z těch dodávek do Evropy má chodit do České republiky. A průběžně se to upřesňuje. Takže vždycky ten výhled je tam minimálně několik týdnů dopředu. Samozřejmě chraň pán bůh, kdyby já nevím, vybouchla továrna v Belgii, tak asi bude problém.
Dotaz od pana Trachty: „Vojtěch Filip vyzval vládu, aby nakoupila vakcínu všude, kde to je možné. Chce Česko koupit vakcínu i v Číně a v Rusku, nebo to z ideologických důvodů, jak tvrdí Filip, odmítá?“
Já zastávám názor, že v takovéto situaci bychom měli využít všech možností, jak proti tomu viru bojovat a jak tu naši populaci proočkovat. Nicméně musí platit pro všechny stejná pravidla, tedy pokud chceme použít vakcínu jiných dodavatelů než těch, kteří jsou teď aktuálně schváleni Evropskou lékovou agenturou, tak ty vakcíny musí projít podobným systémem. Buď tou certifikací, schválením na evropské úrovni nebo obdobným procesem na úrovni národní. My se musíme řídit předpisy, musíme splňovat zákony a není možné tady očkovat něčím, co není schváleno.
Pojďme ještě k jedné otázce. V posledních dnech se v médiích objevila řada případů, kdy někteří lidé, slavní nebo i méně slavní nebo úplně neznámí, se nechali přednostně naočkovat. Ještě když jim nebylo ani 80 let, ani nespadali do žádné té prioritizované kategorie. Mezi nimi byl například 50letý šéf VZP, pan Zdeněk Kabátek, o kterém informoval iRozhlas. Nebo to byl Zdeněk Pohlreich, jak informovaly zase Seznam Zprávy. Jak se na tuhle věc díváte?
Není to v pořádku. Je to špatně a předbíhat se nemá. Tak já jsem nikoho nepředběhl, já poctivě čekám, až na mě dojde řada někdy v tom srpnu.
Neměli by mít lidé z kritické infrastruktury, teď mluvím třeba o panu Kabátkovi, on je šéfem největší pojišťovny v Česku, nějakou výjimku?
Tuto otázku řešilo Ministerstvo zdravotnictví a řešilo ji v rámci té metodiky. A řeklo se, jak se má postupovat. Je tam jistá priorita pro pracovníky kritické infrastruktury, pro policisty, hasiče, integrovaný záchranný systém, nicméně až po těch seniorech, kteří jsou bráni jako nejvíc ohrožená skupina.
Dotaz od Elišky: „Existuje nějaký seznam osob klíčových pro chod státu, kteří by měli dostat vakcínu předem? Kdo na něm je?“
Skupina 80 let a více, to je první priorita. Pak jsou tam učitelé, jsou tam policisté, hasiči, obecně integrovaný záchranný systém plus takzvaná kritická infrastruktura. To je typově operátor v Temelíně.
Nejsou tam politici?
Politici, pokud vím, ve skupině 1B nejsou, ti jsou až dále.
Neměli by tam být? Přece jenom, když vypadne třeba několik ministrů na dva týdny?
Každý je nahraditelný. Sice je to trošku nadsázka, ale já jsem nemoc prodělal a nějak zásadně mě to na výkonu té funkce neomezilo. Samozřejmě bylo mi špatně.
To nemusí být případ každého.
Ale zvládnul jsem těch 14 dní tu funkci vykonávat z domu. Koneckonců my jsme dneska jako vláda v režimu online, my jsme se jako vláda neviděli někdy od podzimu.
Mrzí vás to?
Docela i jo, ona ta atmosféra občas je i zajímavá.
Jestli chce jít hnutí ANO doprava, tak to bude bez nás
Je tady jeden dotaz trošku z jiného ranku z Twitteru od Romana Jeníčka: „Jaký máte plán pro zlepšení vašich volebních preferencí?“
Určitě máme plán. Ta situace teď je taková, že v České republice většina politických sil spíše inklinuje k těm pravicovým řešením, naposledy to bylo vidět na daňovém balíčku, kdy ten státní rozpočet přišel o 100 miliard, a to se určitě projeví na kvalitě veřejných služeb. A my nemůžeme chtít německé služby za rumunské daně. Takže sociální demokracie tady zbývá asi jako poslední strana, která hájí funkční, silný stát, princip solidarity, fungující veřejné služby, které nejsou privatizovány, takže to bude naše téma..
Vždycky na to Miroslav Kalousek říká, že máme rumunské služby za německé daně…
Kdybychom měli německé daně, tak jsme na tom podstatně lépe a pan Kalousek to ví, protože ví, jaké daně platí v Německu a mimochodem, protože v Německu platí takové daně, tak ten německý systém funguje, jak funguje a Německo si může dovolit ty kompenzace pro své podnikatele a občany, o kterých se nám jenom zdá. Ale bohužel Německo hospodařilo s přebytkem, i protože má solidní daně. My si musíme půjčit.
Na sjezdu Zelených jste v projevu varoval před příští vládou Andreje Babiše s občanskými demokraty, nepřijde vám to trochu pokrytecké, když s hnutím ANO sedíte ve vládě sedm let?
Právě proto. Dokud jsme byli ve vládě my, tak jsme se byli schopni dohodnout na tom, že ta vláda nebude dělat pravicové kroky, jako je například ten daňový balíček nebo jako je privatizace ve zdravotnictví. Hnutí ANO se ale posouvá doprava, a to je evidentní. Andrej Babiš není žádný levičák.
Takže vy držíte hnutí ANO, aby se neutrhlo doprava?
Samozřejmě. To je součást nějaké dohody a dokud to šlo, tak to fungovalo. A celá řada těch věcí i z našeho volebního programu se prosadila. Pokud teď chce hnutí ANO jít doprava, tak to bude bez nás.
Ještě téma, ke kterému nám přišlo poměrně hodně dotazů, od středy začne platit nižší DPH na respirátory typu FFP2. Jak moc předpokládáte, že by měla klesnout jejich cena?
Já doufám, že zejména ty velké řetězce to nevezmou jako možnost zvýšit si své zisky, ale opravdu že to, co ušetří, tak o to také sníží cenu pro toho finálního zákazníka.
Říkáte: já doufám?
My je nemůžeme nijak nutit, ale já bych byl velmi rád, kdyby to bylo jako v Rakousku. V Rakousku, tuším, stojí jeden kolem 50 centů.
Nějakých 13 korun. To by vám přišlo ideální i pro Česko taková cena?
Samozřejmě to by byla ideální cena a já věřím, že pokud bude vůle ze strany těch řetězců, tak se na to můžeme dostat.
Takže po snížení DPH respirátor pro každého za 12 korun?
V Rakousku v Bille stojí 50 centů, nechápu, proč by nemohl stát 50 centů u nás.