Hlavní obsah

Hamáček ano, ale měl by přitvrdit. Nejen k Babišovi, ale i k našim ministrům, říká Hašek před sjezdem

Michal Hašek o situaci v ČSSD před stranickým sjezdem.Video: Josef Mačí, Seznam Zprávy

Jeden z někdejších rebelů ČSSD se na sjezdu chystá postavit na stranu předsedy Hamáčka.

Článek

Nepřehlédnutelný Michal Hašek, někdejší silná figura v ČSSD, dnes sedí jako koncipient v pražské advokátní kanceláři Jansta, Kostka a jen se usmívá: „Moje profesní dráha směřuje k tomu, že mě teď čekají advokátní zkoušky. To je nyní moje zásadní meta. Pracovní, profesní, osobní, rodinná. A politika je dnes pro mě koníčkem ve volném čase.“

To jsou od bývalého prvního místopředsedy strany, který zastával vysoké posty jihomoravského hejtmana nebo šéfa poslanecké frakce, překvapivá slova. Vždyť do poslední chvíle všechny napíná, jestli se dnes na stranickém sjezdu rozhodne kandidovat na místopředsedu ČSSD.

A proč se například tento týden sešel s prezidentem Milošem Zemanem, čtyři dny před stranickým sjezdem, který začíná dnes v Hradci Králové? Ladili spolu noty pro svá vystoupení v kulturním domě Střelnice?

„S panem prezidentem jsem se sešel v roli jeho poradce. Nebyl jsem na Hradě radit ani redigovat prezidentský projev na sjezdu před delegáty,“ řekl Hašek v rozhovoru pro Seznam s tím, že od Zemana neočekává útočný projev. „Neočekávám ani to, že by Miloš Zeman na Jana Hamáčka nebo kohokoliv jiného pomyslně zamával holí,“ řekl Hašek v narážce na hradní ostudu s expremiérem Sobotkou.

Michal Hašek ještě před rokem jako revolucionář organizoval stranické nespokojence do skupiny pod názvem Zachraňme ČSSD, která tvrdě útočila na stranické vedení. „Naše platforma vznikla před rokem po drtivé porážce ve sněmovních volbách, kdy tehdejší vedení v čele s Milanem Chovancem mlčelo.“

Postupně ale všichni rebelové „vychladli“. Ten hlavní, Jiří Zimola, loni v listopadu raději opustil funkci prvního místopředsedy a vrátil se do jižních Čech. A další z rebelů, místopředseda Jaroslav Foldyna, už ani nebude znovu kandidovat na svoji funkci.

A místo těchto zkušených šíbrů se role „zachránců“ sociální demokracie spíše ujala nová generace a nové tváře. Najednou jsou více vidět a slyšet hlavně energická ministryně sociálních věcí Jana Maláčová nebo šéf diplomacie Tomáš Petříček.

Je to tedy konec odboje? „Platí, že platforma žije. I když to vypadalo po odchodu Jiřího Zimoly, že ne. Ale platforma není jenom Jiří Zimola. Nepotřebujeme kritizovat stávající vedení za každou cenu," říká Hašek.

A pouští se do vysvětlení, jaký je rozdíl mezi ním a Zimolou: „Jsou dvě možnosti, jak dělat politiku. Buď vykřiknout, ale výkřik nic nezmění. To je Jiří, zastánce rychlých řešení. Druhou možností je trpělivě pracovat. A tu zastávám já, jsem spíše vytrvalostní běžec.“

On sám dnes překvapivě podporuje Jana Hamáčka v čele sociální demokracie. „Existuje názor, že v tuhle dobu je Jan Hamáček asi nejlepším předsedou. Naučil se dávat lidi dohromady k jednomu stolu, spojovat názorové proudy, vést debatu. To je asi něco, co v tomto kritickém období ČSSD opravdu potřebovala. Ani já nevidím nikoho jiného, kdo by teď mohl vést ČSSD.“

Nabízí se dotaz, zda Hašek podporuje Hamáčka náhodou jen proto, aby se jako právník dostal do Legislativní rady vlády, kam míří? „Za prvé tam ještě nesedím, přesto už Jana Hamáčka podporuji. A za druhé – já nevyměním za křeslo své názory, že máme oslovovat drtivou část voličů Miloše Zemana a neexperimentovat s naším programem.“

Jako důkaz říká, co vše dnes Hamáčkovi vyčítá: „Ten potenciál naší účasti ve vládě bychom mohli ještě lépe využít. Jan Hamáček by ještě mohl přitvrdit. A to nejen směrem k Andreji Babišovi, ale i do sociální demokracie a chtít od našich ministrů jasné výstupy.“

Někteří členové platformy v čele s Jiřím Zimolou a Zdeňkem Škromachem se dnes soustředí hlavně na kritiku ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Proto lze čekat, že na sjezdu se budou snažit především zabránit tomu, aby byl Petříček zvolen novým místopředsedou ČSSD, čímž by se jeho vládní pozice upevnila.

Tím by ho hladce dostali z vlády. Petříček totiž řekl, že pokud nebude zvolen, možná skončí: „Vnímal bych to tak, že nemám dostatečnou podporu pro pokračování v ministerské funkci. V tom případě bych zvážil, zda v ní mám zůstat,“ nastínil scénář v případě neúspěchu.

Doporučované