Článek
Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó, který se v lednu prohlásil za prezidenta a usiluje od té doby o svržení Nicoláse Madura, vyzval armádu, aby se připojila ke konečné fázi tohoto úsilí. Ministr zahraničí Jorge Arreaza řekl, že nejde o puč vedený armádou, a USA označil za organizátory, kteří dávají Guiadóovi pokyny.
Za Guaidóa se postavily země, které ho podporovaly od počátku a v jejichž čele stojí USA. Rusko, jež je Madurovým spojencem, naopak opozici obvinilo z násilné konfrontace, provokování nepokojů a snahy zavléct do incidentů armádu.
Maduro tvrdí, že jsou mu armádní velitelé stále věrní, a vyzval národ k mobilizaci pro zajištění vítězství míru.
Guaidó se ráno objevil u vojenské základny na okraji Caracasu v doprovodu mužů v uniformách. Zveřejnil video, na němž říká, že dnes začala rozhodující fáze převzetí moci. „Armáda je na straně lidu a na straně ústavy,“ tvrdí Guaidó na záznamu. Na středu svolal demonstraci, která má být rozhodující pro konec Madurova autoritářského režimu.
Podle Reuters se ke Guaidóovi a jeho vojenskému doprovodu připojilo u základny několik set civilistů a bezpečnostní složky na ně střílely slzný plyn. Po krátké přestřelce palba ustala, Guaidó z místa asi po třech hodinách odjel. Agentura AP napsala, že prozatím nic nenaznačuje, že by se armáda chystala k revoltě. Ministr obrany Vladimir Padrino prohlásil, že vojáci stále brání ústavu a úřady a hlásí se v kasárnách a na základnách. Madura přišlo k jeho paláci podpořit několik set lidí.
Guaidóův zástupce ve Washingtonu vyzval Venezuelany, aby „zůstali v ulicích“. Situace na místě není příliš přehledná. Televize Reuters zveřejnila snímky, na nichž je vidět auta národní gardy, jak najížděla do demonstrantů u vojenské základny v Caracasu. Lidé na auta házeli kamení a strkali do nich holemi.
Guaidóa dnes podpořili američtí politici včetně ministra zahraničí Mikea Pompea a viceprezidenta Mikea Pence. Pompeo se situací ve Venezuele obeznámí republikánské členy Senátu.
Kolumbijský prezident Iván Duque doporučil Venezuelanům, aby se „postavili na správnou stranu, odmítli diktaturu a uzurpování moci Madurem“. Za opozicí stojí i generální tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro. Předseda Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani dnešek zhodnotil jako historický moment pro návrat demokracie a svobody do Venezuely. K pokojné změně režimu ve Venezuele vyzvala mluvčí španělské vlády a ministryně školství Isabela Celaáová, která varovala před „krveprolitím“.
Jinak situaci vidí Madurovi spojenci. Rusko soudí, že opozice používá metodu násilné konfrontace. Jeho ministerstvo zahraničí vyzvalo venezuelské opoziční síly k ukončení násilností, které by mohly přerůst v krveprolití. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes novinářům oznámil, že o situaci ve Venezuele jednala ruská bezpečnostní rada za účasti prezidenta Vladimira Putina.
Nejvyšší představitel Kuby Miguel Díaz-Canel odsoudil Guaidóovu výzvu k masovým demonstracím a označil je za „pučistické hnutí, které chce zaplnit zemi násilím“. Podobně se dnes vyjádřil i prezident Bolívie Evo Morales, podle něhož se USA „snaží vyprovokovat ve Venezuele násilí“.