Článek
Tato dohoda, pokud bude soudem schválena, by vyřešila žalobu z roku 2010 ohledně porušení ochrany osobních údajů v programu Street View a ukončila by soudní spory dlouhé téměř deset let. Mnozí očekávali, že případ bude stát Google miliardy dolarů, protože žalobci tvrdili, že sběr dat porušil federální zákony o odposlechu.
Kauza vypukla v roce 2010, kdy se ukázalo, že Google při fotografování ulic sbíral z bezdrátových sítí Wi-Fi osobní informace včetně e-mailových adres a případných hesel. Google nejprve tvrdil, že data získal nedopatřením, vyšetřovatelé ale zjistili, že příslušný program pro získávání informací byl do zařízení záměrně vložen už v roce 2007.
Už v roce 2013 se Google dohodl s 38 státy USA, že data vymaže, náhradou zaplatí sedm milionů dolarů a spustí osvětovou kampaň pro uživatele na ochranu osobních dat. Nyní k dohodě ve stejné věci dospěl i v časti případu, kdy čelil hromadné žalobě. Pokud by se tato žaloba dostala k soudu a Google prohrál, musela by společnost vyplatit tisíce dolarů každé domácnosti, jejíž data bez oznámení shromáždila, což by přišlo na miliardy dolarů, poznamenal portál The Daily Beast.
V rámci nového ujednání Google souhlasil s vymazáním všech zbývajících a dosud nezničených dat a s tím, že taková data bude v budoucnu shromažďovat jen se souhlasem dotčených uživatelů. Vedle částky 13 milionů dolarů pro organizace hájící soukromí uživatelů zřídí Google web s návody, jak chránit bezdrátové sítě.
Není jasné, proč nové vypořádání zahrnuje vymazání dat a zastavení programu, když podle dostupných informací tak měla společnost učinit už v roce 2013. Google neodpověděl na žádost o komentář k tomuto případu a společnost se také odmítla vyjádřit k navrhovanému řešení.
„Je velmi zvláštní, že šest let poté, co Google souhlasil s ukončením této praxe, znovu souhlasí s tím, že soukromá data zlikvidují, i když všichni předpokládali, že už se tak stalo,“ řekl Marc Rotenberg, prezident neziskové výzkumné firmy Electronic Privacy Information Center v rozhovoru s CNN Business.