Článek
Americká technologická firma Google rozšířila svým zaměstnancům možnosti volby toho kdy, jak a zda vůbec budou s ústupem pandemie muset znovu nastoupit do práce v kancelářích. Informovala o tom stanice CNN.
Zaměstnanci Googlu po celém světě dostali možnost pokračovat v práci z domova do prvního září. Poté si budou moct zvolit, jestli se chtějí vrátit do své původní kanceláře, nastoupit do kanceláře v jiném městě, nebo jestli chtějí natrvalo pracovat odkudkoliv, tedy pokud jim to jejich pozice ve firmě dovoluje.
Nové nastavení, které vstoupí v platnost prvního září, oznámil ve středu zaměstnancům generální ředitel firmy Google Sundar Pichai emailem.
Pichai ve své zprávě vyzdvihl výhody pracování v kanceláři. „Již přes 20 let dojíždějí naši zaměstnanci do kanceláří, aby zde řešili zajímavé problémy – nad kávou, u tabule nebo během volejbalu a kriketu,“ uvedl.
S koncem pandemie se podle odhadů generálního ředitele vrátí do svých původních kanceláří aspoň na několik dní v týdnu zhruba 60 procent globální pracovní síly Googlu. 20 procent se podle očekávání přemístí do jiné kanceláře a zbývajících 20 procent bude pracovat z domova.
Jde o odklon od původního plánu technologického giganta, podle nějž měli všichni zaměstnanci začít povinně dojíždět do kanceláří na tři dny v týdnu.
Americký technologický gigant čítá po celém světě zhruba 140 tisíc zaměstnanců. Kanceláře má v 170 městech v 60 zemích. S příchodem pandemie covid-19 v loňském roce se jako jedna z prvních firem rozhodl umožnit svému personálu práci na dálku.
S postupem vakcinace a oživováním ekonomiky mnoho velkých technologických společností připravuje plány, jak přivést své zaměstnance zpět do kanceláří. Zároveň nastavují nové modely práce z domova.
Například Facebook uvedl, že povolí svým zaměstnancům pracovat na dálku neustále, pokud to povaha jejich práce povoluje. Podobnou taktiku zvolil i Twitter. Na druhou stranu dopravní firma Uber bude po svých pracovnících požadovat, aby po ústupu pandemie dojížděli do pracoven aspoň na tři dny v týdnu, podobně jako to měl dříve v plánu Google.
Sundar Pichai ve středečním emailu také vyjádřil podporu zaměstnancům Googlu, kteří se nacházejí v covidem těžce postižených zemích jako Indie či Brazílie. „Dávejte na sebe a své blízké pozor, prosím. Pomůžeme vám, jak jen budeme moct,“ uvedl.