Článek
Není mnoho fotbalistů, kteří o sobě mohou říct, že vstřelili gól na mistrovství světa. Ale jen dva muži na celé planetě se mohou pochlubit tím, že se na MS trefili alespoň dvakrát v jediném utkání, a to dříve, než jim kalendář napočítal 20 let.
Sedmnáctiletý Pelé to na MS 1958 zvládl dokonce dvakrát. V semifinále třemi góly přispěl k brazilské výhře nad Francií 5:2, do finále si schoval dva góly i pro švédskou síť (5:2). Spolu se čtvrtfinálovým gólem Walesu opravdu slušná sbírka na kluka, kterému tehdy nebylo ještě osmnáct.
A titul mistra světa pak přidal i v letech 1962 a 1970. Podle mnohých je Pelé dodnes nejlepším fotbalistou všech dob.
Pelé neváhal a svému novému kolegovi v klubu „dvougólových teenagerů“ srdečně pogratuloval:
Congratulations, @KMbappe. 2 goals in a World Cup so young puts you in great company! Good luck for your other games. Except against🇧🇷! 😅/ Parabéns, Kylian. Marcar 2 gols em uma partida da Copa te coloca em boa companhia! Boa sorte no resto da competição. Exceto contra o 🇧🇷! https://t.co/DW0XcJF49m
— Pelé (@Pele) June 30, 2018
Mezi vyvolenými, kteří díky extrémnímu talentu nejspíš mají šanci s ním srovnat krok, je bezpochyby francouzský teenager Kylián Mbappé. Dvacetiny oslaví až v prosinci, ale fotbalové lekce už rozdává na potkání, třeba teď v sobotu obraně v bílomodrých dresech Argentiny.
Překonal ji dvěma góly, po faulu na něj sudí nařídil i penaltu, kterou Griezmann proměnil. A právě šedesátimetrový sprint, který tomu předcházel, vynesl Mbappého na další piedestal.
Naměřili mu rychlost 38 kilometrů v hodině srovnatelnou s průměrnou rychlostí Usaina Bolta při jeho světovém rekordu na stometrovém sprintu, ta činí 37,58 kilometru v hodině, samozřejmě rozpočítána a rozložena na celou trasu včetně nulové rychlosti na startu.
Podívejte se, jaké kousky s míčem zvládá Mbappé i ve vysoké rychlosti:
I liked a @YouTube video https://t.co/9kIaU6QLad Kylian Mbappe the Usain Bolt of Football
— THIERY (@haiti5099) July 2, 2018
Nejvyšší okamžitá Boltova rychlost při tomto běhu (44,72 km/h) je sice samozřejmě ještě logicky mimo dosah fotbalistů. Ale i těch Mbappého 38 km/h je neuvěřitelný úprk, tak rychlí zatím s balonem nebyli ani Robben, Bale či Cristiano Ronaldo (viz tabulka ve videu nad tímto textem).
„Mbappé je talentovanější hráč než jeho nejslavnější předchůdce mezi odchovanci v dresu Monaka, tedy Thierry Henry,“ míní v glosáři Luděk Mádl. „Odvážné tvrzení,“ reaguje Jiří Hošek a upozorňuje na to, že v mnohém bude ještě muset mladý hráč zapracovat v koncovce.
„Jestli půjde všechno přirozeným vývojem, bude z Mbappého jednou nejdražší hráč světa,“ trvá na svém Mádl.
Autoři glosáře prošli i mnohá další témata, ale vedle Francie a Mbappého se i zevrubněji věnovali zejména argentinskému rozkladu. Především pak skutečnosti, že vůbec nebylo jasné, kdo tým vede. Trenér Jorge Sampaoli zjevně konzultoval například střídání s Lionelem Messim, velké slovo nad taktikou měl patrně i Javier Mascherano.
Vtípek, že Lionel Messi jako první hráč na MS fungoval ve stejném utkání jako „falešná devítka“, tedy ne úplně na hrotu operující útočník a zároveň jako „falešný trenér“, si neodpustil ani Gary Lineker, anglická legenda dnes komentující pro BBC:
Messi is the first player in World Cup history to be a false nine and a false coach in the same game.
— Gary Lineker (@GaryLineker) June 30, 2018
„To bylo jako v žákovském fotbale, kde trenéři na vše rezignovali a nechali rodiče diktovat sestavu,“ hledal srovnání Jiří Hošek.
Mádl označil argentinské poměry za „binec“ plynoucí podle něj z poměrů, které z evropského pohledu působí až jako středověké. Jednak v nich má hvězda na trávníku mnohem větší slovo a váhu nežli trenér, jednak se podle něj stále může projevovat krize, v níž se argentinská asociace ocitla po smrti svého dlouholetého šéfa Julia Grondony. Po ní následoval rozvrat, nucená správa FIFA a všeobecný zmatek. „Zní to sice poněkud odtažitě, ale i tyhle poměry se nakonec mohly odrazit na trávníku,“ míní Luděk Mádl.