Článek
Tohle je pro Karla Havlíčka těžký večer. Po 18 hodinách intenzivního vládnutí už pomalu spí vestoje, ale ještě jej čeká jedna mise. Ministr průmyslu, obchodu, dopravy a vicepremiér pro vysvětlování čehokoli sedí tento týden už potřetí ve studiu Událostí, komentářů České televize. Jeho úkol je dnes mimořádně obtížný – a to i na jeho poměry.
Evropská komise odmítla přistoupit na tradiční argument Prahy „čím bohatší Agrofert, tím bohatší Česká republika“ a nechce proplatit dotaci 100 milionů korun na novou „inovativní“ linku na toastový chleba pro společnost Penam z holdingu Agrofert.
Podle Evropské komise prý není nic inovativního na tom, že nějaká pekárna ve východní Evropě vyrábí běžný toastový chléb nevalné chuti. Společnost Penam ale trvá na tom, že ona chuť, kterou bruselští experti ohodnotili jako „konzumujte pouze v případě, že máte skutečně velký hlad a žádnou jinou možnost jej zahnat“, znamená v případě jejich výrobků zásadní krok vpřed.
A už Karel Havlíček v polospánku čelí první otázce moderátora Jakuba Železného: „Evropská komise odmítla stomilionovou dotaci proplatit, firma Penam však již obdržela peníze z českého rozpočtu. Pane vicepremiére, budete jako šéf ministerstva, které za tento dotační program odpovídá, usilovat o to, aby holding Agrofert vrátil dotaci do českého rozpočtu?“
Karel Havlíček se probírá z mikrospánku a snaží se svou odpověď zformulovat dřív, než mu hlava definitivně spadne na stůl:
„Důležité je jednat rychle. Takže my si musíme především říct, o co jde. Jde o toastový chleba. Když si chcete udělat toasty, potřebujete toastový chleba. Tak to prostě je, pane redaktore.“
JŽ: „Ano, jistě. Já se vás však ptám, jestli budete po společnosti Agrofert vymáhat stamilionovou dotaci, kterou Brusel odmítá proplatit.“
KH: „My musíme především postupovat postupně. Krok po kroku. A ty kroky musejí mít smysl. Takže si na začátku řekněme jasně, zda vyrábí Penam toastový chleba. Nepochybně ano. To je myslím jasné. Ty peníze se neztratily, ty peníze byly investovány do linky na výrobu toastového chleba, což je v případě toastového chleba vždy zásadní. I vy jistě máte rád toast, pane redaktore.“
JŽ: „Pane ministře, tak ale otázka nestojí. Ptám se, jestli by měl český daňový poplatník dotovat tak bohatou společnost jako Agrofert, aby si mohla pořídit novou linku na toastový chleba a zvýšit si svůj zisk.“
KH: „Já mám také rád toasty stejně jako vy, pane redaktore. Nejradši s máslem, sýrem a šunkou. Ne, kečup ne. Hořčici. Ale ne moc hořčice. Prostě dobrý toast, to je myslím jasné.“
JŽ: „To myslíte vážně?“
KH: „To myslím naprosto vážně. Trocha hořčice, žádný kečup.“
JŽ: „Pane ministře, zkuste prosím konečně odpovědět na moji otázku. Budete po společnosti Agrofert žádat, aby dotaci vrátila do státního rozpočtu, který oněch sto milionů již proplatil?“
KH: „Pro nás je rozhodující efektivita dotačního procesu. Měřitelná efektivita, podotýkám. Co na jedné straně dáte a co na druhé straně dostanete. A tady dostanete toastový chleba. Ten potenciál tu je a v našem zájmu musí být, abychom ho velmi efektivně rozvíjeli. Krok po kroku. Toast po toastu.“
JŽ: „Pane ministře, zkusím to ještě jednou. Společnost Penam žádala o dotaci na linku, která bude vyrábět inovovaný toastový chleba. Evropská komise tvrdí, že na tom zatraceném chlebu nebylo nic inovativního. Byl to úplně obyčejný, průměrně hnusný toastový chleba. Proč by za to měl Agrofert dostat sto milionů z peněz českého daňového poplatníka?“
KH: „Znova opakuji, že musíme postupovat velmi korektně a pečlivě. Za prvé se dobře podívejme na to, jaký je výsledek. A ten je velmi dobrý. Ten chleba se dá jíst. Skoro. Nemohu přijmout názor, který jsem snad někde zaslechl, že chutná jako umělá hmota. Ano, možná to někomu připomíná umělou hmotu, ale i umělá hmota může v tomto konkrétním případě znamenat zásadní a potřebnou inovaci. Budoucnost je v plastech, příteli.“
JŽ: „Jinými slovy žádné peníze po Agrofertu vymáhat nebudete.“
KH: „To jsem neřekl, to mi nepodsouvejte. To je, myslím, přesně ta věc, o které by neměl rozhodovat jednotlivec, tedy já. To je věc, o níž by měla rozhodnout celá vláda na základě velmi přesných, a to vypichuji, velmi přesných analýz.“
JŽ: „Myslíte vládu, kterou řídí Andrej Babiš, jemuž Agrofert patří a pouze ho dočasně vložil do svěřenského fondu?“
KH: „Pan premiér do toho procesu nebude v žádném případě vstupovat. To vám můžu zaručit. Tak to prostě bude, ať už to bude jakkoliv. Na druhou stranu, kdo jiný by měl posoudit efektivitu vynaložených prostředků lépe než ten, kdo dokáže posoudit, jak by se taková věc měla posoudit. A to je bezpochyby ten, kdo může posoudit, nakolik ona dotace skutečně reálně pomohla příjemci, tedy právě onen příjemce.“
JŽ: „Pane ministře, nemyslíte, že jste právě pregnantně formuloval onen střet zájmů, který Andreji Babišovi vyčítá Evropská komise a kvůli němuž hrozí celé České republice, že bude vracet desítky až stovky milionů korun z evropských fondů?“
KH: „Nemyslím.“
JŽ: „Nemyslíte?“
KH: „Ne, nikdy.“
JŽ: „To byl vicepremiér Karel Havlíček. Děkuji, na shledanou, uvidíme se pravděpodobně zítra, až budete žehlit nějaký další podobný průser vaší vlády. Dobrou noc, Česko.“