Článek
Donald Trump už oznámil, že se kvůli výsledkům voleb obrátí na soud. Mluvil také o volebních podvodech, aniž by přinesl jediný důkaz. Prvním krokem v justiční bitvě bude nicméně přepočítávání hlasů. I v něm se ale zákony jednotlivých států unie liší.
Kdyby volby skončily tak, jak to vypadá v pátek odpoledne, měl by Trump automatický nárok na přepočítání hlasů pouze v Pensylvánii. Tamní zákon totiž stanoví, že se tak děje v případě, kdy jeden z kandidátů zvítězí pouze s rozdílem 0,5 procenta. Právě tato situace nastala v době psaní tohoto textu - demokratický kandidát Joe Biden vedl o jednu desetinu procenta.
Automatický přepočet hlasů je uzákoněn i v Michiganu, kde je hranice výhra o 2000 a méně hlasů. Tam se ale Trumpa netýká, protože Biden vedl po sečtení 99 procent hlasů o více než 130 tisíc hlasů.
Kromě automatického přepočítání hlasů se Trumpovi nabízí i možnost o přepočet požádat - to by mohl udělat ve Wisconsinu nebo Georgii, kde už uspěl. V Georgii k tomu potřeboval, aby rozdíl mezi ním a Bidenem nebyl větší než půl procenta hlasů, což se stalo, a Georgie tak v pátek odpoledne oznámila, že bude přepočítávat.
Here's a breakdown of how key battleground states would handle a recount: https://t.co/wF8DdDFrh5 #Election2020 pic.twitter.com/QG5E0RaRwG
— ABC News (@ABC) November 6, 2020
Podobná situace je ve Wisconsinu, kde je pro požadavek na přepočet potřeba mít rozdíl mezi kandidáty menší než jedno procento hlasů. Vzhledem k Bidenově vítězství o pouhých 20 tisíc hlasů se Trump přepočtu také dočká.
V dalších státech, jako je Nevada, Pensylvánie či Michigan, nejsou pro přepočet na žádost poražené strany kladeny žádné podmínky.
Podobně odlišné jsou v jednotlivých státech termíny, v nichž musí žadatel o přepočet hlasů podat svoji žádost, a liší se i čas, během něhož musí volební komise přepočet provést. Ve Wisconsinu je to například 13 dní, v Pensylvánii ale celé tři týdny, pokud jde o automatický přepočet. Pokud zde Trump o přepočet požádá, nemají tamní úřady deadline žádný.