Článek
Galerii v historickém centru města bude možné navštívit díky rozvolnění protiepidemických opaření za dodržování přísných hygienických pravidel.
„Ve druhém a třetím patře jsme přichystali dvě nové stálé expozice. Lidé je budou moci zhlédnout od čtvrtka. S vernisáží samozřejmě v tuto dobu nepočítáme, plánujeme ji později, až nám to situace dovolí,“ řekl ČTK Zachoval.
První expozice Minulé století - dvacet osobností je věnována českému modernímu umění. Její koncepce stojí na specifickém charakteru tvorby 20 vybraných umělců a umělkyň. Při výběru autorů galerie kladla důraz také na jejich vztah k Hradci Králové či východním Čechám. „Velká pozornost je v rámci výstavy věnována ženám. Diváci budou moci vedle děl známých umělkyň, mezi něž patří Toyen, Adriena Šimotová či Věra Janoušková, zhlédnout i práce autorek, které zatím stojí spíše stranou oficiálních dějin umění, jako je Jitka Svobodová nebo Augusta Nekolová,“ uvedla GMU.
Zároveň s expozicí Minulé století - dvacet osobností galerie otevře také dlouhodobou výstavu Posledních padesát let, zaměřenou na současné české umění. „Cílem výstavy je představit také umělce a umělkyně střední a mladé generace, kteří se do veřejných sbírek teprve prosazují,“ uvedla galerie.
Návštěvníci tak uvidí díla tradičně prezentovaných autorů, jako je Milan Knížák nebo Margita Titlová, ale i práce mladých umělců, například Matyáše Chocholy nebo Anny Hulačové. Obě expozice potrvají do září 2023.
Kromě dvou nových podob stálých expozic návštěvníci uvidí již dříve otevřené výstavy, a to ve čtvrtém patře výstavy Jiřího Hilmara Nalézat ztracenou rovnováhu a Petra Stanického Jiný prostor. Ve foyer galerie je nadále instalace Za kulisou od Dalibora Bači a v prvním patře výstava Nekousavě kousati Vladimíra Preclíka.
Galerie moderního umění v Hradci Králové bude otevřena každý den kromě pondělí, ve čtvrtek od 12:00 do 20:00, v ostatní dny od 10:00 do 18:00.
GMU v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v pozdně secesní budově. Stálá expozice ze sbírek galerie sleduje vývoj českého moderního umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců. Od roku 2008 má galerie ve své správě další dva soubory uměleckých děl, sbírku Galerie Vladimíra Preclíka a cyklus sochařských děl přístupný ve volné přírodě nedaleko hospitalu Kuks nazvaný Křížová cesta.