Článek
Městské radě se nelíbí hlavně neetický způsob krmení zvířat. Aby výrobci docílili kýžené chuti, krmí ptactvo takzvanou metodou sondy. Ta se jim zavádí do jícnu.
New York tak následuje Kalifornii, která nehumánní zacházení s drůbeží zakázala už v roce 2012.
Na zákon reagují především zaměstnanci restaurací a potravinových řetězců. Podle ředitele manhattanské restaurace Dirty French Jeffreyho Chouinarda existují v pohostinství větší etické problémy, které by se měly řešit. Prodej ztučnělých jater kachen či hus je podle něj pouhá jehla v kupce sena. „Co třeba alkohol? Kolik lidí kvůli němu umírá? A o tom mluvit nechceme, protože si rádi tu a tam koktejl dáme,” uvedl Chouinard pro deník The Guardian.
Vrchní šéf a majitel francouzské restaurace Marco Moreira zastává stejný názor. „New York je Mekkou pochoutek ve světě. Jak je možné, že zrovna New York nebude mít foie gras?” řekl listu The New York Times.
Pro větší představu o způsobu krmení – ptákům se na dvacet dnů vloží do těla sonda. Tou jim neustále proudí krmivo složené hlavně z předvařené kukuřice. Kvůli takto extrémnímu přísunu živin se ptákům játra až desetkrát zvětší. Stává se, že kachny pak nemohou dýchat ani chodit. Játra degenerují, jaterní tkáň je nahrazována tukovou tkání, orgán získá charakteristickou žlutorůžovou barvu.
Nutno podotknout, že foie gras ve svém menu nabízí zhruba tisíc New Yorských podniků. Místní dodavatelé kachního a husího masa přitom zaměstnávají asi čtyři sta lidí, přičemž New York tvoří třicet procent zisku. Jedna z farem na foie gras loni vydělala patnáct milionů dolarů, uvedl deník The New York Times.
V Evropě krmení metodou sond zakázalo například Německo, Británie nebo Polsko. Tučná játra si dále nemohou dopřát například obyvatelé Indie nebo Izraele.
Zákon by měl v New Yorku začít platit v roce 2022. Prodejci nerespektující zákon mohou dostat pokutu ve výši až dva tisíce dolarů.