OSN ustanovila 17. červen jako Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha. V přiložené fotogalerii nabízíme nezkroutnou sílu prachových bouří z pouští, jak je zachytila NASA.
Velká vlna prachu se šíří napříč Austrálií po měsících zničujících požárů, polovina ledna 2020. Měsíce neobvykle suchého počasí vysušily půdu tak, že vítr mohl zvednout částici o velikosti jílu (méně než 4 mikrometry), bahna (4 až 62,5 mikrometrů) a písku (62,5 mikrometrů až 2 milimetry) vysoko do vzduchu.
Prach proudící z pouště Namib přes jižní Atlantický oceán, 17. července 2020.
Na konci března 2018 trpěl prachem ze Sahary sever Afriky. Tuny prachu vanuly přes Atlantik na sever do Evropy, kde částice pokryly oranžovou vrstvou sjezdovky a středomořská města.
Prachová bouře zachycena 24. března 2020 nad kdysi obrovským vnitrozemským jezerem. Vysušená dna jezer jsou bohatým zdrojem atmosférického prachu, protože jsou naplněna lehkým jemnozrnným sedimentem, který vítr snadno zvedne. Aralské moře se zmenšuje od šedesátých let, kdy bývalý Sovětský svaz provedl velký projekt odklonu vody.
Pohledy na prachovou bouři. Astronaut na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pořídil fotografii prachové bouře nad jižním Irákem a Saúdskou Arábií během letní sezóny prachových bouří v Perském zálivu.
Letos na jaře zasáhla Peking prachová bouře nejsilněji za posledních deset let. Snímek pochází z 15. března. Zdá se, že oblak pochází z pouště Taklamakan v severozápadní Číně. Suchá, neplodná oblast je hlavním zdrojem polétavého prachu, který může cestovat obzvláště vysoko a daleko za silného jarního větru. Z Taklamakanu se prach pohyboval tisíce kilometrů na východ. Čínská vláda utratila miliardy dolarů na projekty, které mají zastavit rozšiřování pouští, mimo jiné vysazováním stromů či ochranou zbývajícího rostlinstva na okraji pouštních oblastí.
Foto: Jeff Schmaltz, NASA Prach nad Chile 8. července 2016.
Snímek 25. března 2018. Silný vítr napříč severní a západní Afrikou zvedl ze saharské pouště obrovské množství prachu a přenesl jej nad Atlantický oceán. Vědci odhadují, že každoročně odnesou vítr a bouře ze Sahary zhruba 180 milionů tun prachu.
Dlouhotrvající prachová bouře z Chihuahuanské pouště, která se nachází na rozhraní Mexika a Spojených států amerických, březen 2021.
Astronaut z Mezinárodní vesmírné stanice vyfotografoval loni velký oblak prachu táhnoucí se nad Středozemním mořem a ostrovem Kypr.