Skafandr pro psa, jak je k vidění v moskevském muzeu kosmonautiky, na snímku z roku 2017.
Lajka. Toulavý moskevský pouliční kříženec. Měla v sobě zřejmě něco z huskyho. Byla hodná, submisivní, vděčná, že se jí někdo ujal.
Strpěla, že ji dávají do stále menších a menších boxů, aby si navykla na cestu do vesmíru. Na cestu bez návratu.
Kombinovaný snímek ze sovětského filmu prezentovaného sovětským velvyslanectvím v Londýně ze startu kosmické lodi Sputnik 2 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 3. listopadu 1957.
Sputnik 2 vezl prvního živého pasažéra, fenku Lajku, která zemřela několik hodin po startu v důsledku stresu a přehřátí.
Fotografie z bruselského Expa z dubna 1958, kde Sovětský svaz představil model Sputniku 2, který vynesl Lajku do vesmíru.
Památník věnovaný Lajce, prvnímu zvířeti vyslanému na oběžnou dráhu, které se nikdy nemělo vrátit zpět, najdete v Moskvě před budovou Institutu vojenského lékařství.
Šťastnější Lajčiny následovnice, další vesmírné turistky Belka (v popředí) a Strelka.
Snímek z 20. srpna 1960 zachycuje moment, kdy vědečtí pracovníci propouštějí testovací psy Belku a Strelku po přistání z kosmické lodi.
Akademik Oleg Gazenko představuje veřejnosti čtyřnohé kosmonauty Strelku (vlevo) a Belku na tiskové konferenci o letu Sputniku 5, na jehož palubě byla řada zvířat.
Na palubě Sputniku 5 se kromě Strelky a Belky nacházel šedý králík, čtyřicet myší, dva potkani, mouchy a řada rostlin. Zvířecí pasažéři strávili v kosmu jeden den. Experiment nepřežilo dvacet myší.
Belka a Strelka se staly globálními symboly – jejich štěňata byla ambasadory dobré vůle. Fenky skončily vycpané v moskevském muzeu kosmonautiky.
Příběh Lajky jsme detailně popsali v tomto textu: