Článek
„My, pracující lid Československa, prohlašujeme slavnostně: Společenské zřízení, za které bojovaly celé generace našich dělníků i ostatních pracujících a které měly od vítězství Velké říjnové socialistické revoluce před očima jako vzor, stalo se pod vedením Komunistické strany Československa skutečností i u nás. Socialismus v naší vlasti zvítězil!“
Tak začíná Ústavní zákon ze dne 11. července 1960 (externí odkaz zde). V ten den členové Národního shromáždění schválili socialistickou ústavu, nový název státu - Československá socialistická republika (ČSSR) a nový státní znak. Ten s pěticípou hvězdou: „Státní znak Československé socialistické republiky tvoří červený štít tvaru husitské pavézy s pěticípou hvězdou v horní části, na kterém je bílý dvouocasý lev nesoucí na hrudi červený štítek s modrou siluetou Kriváně a vatrou zlaté barvy.“
Podívejte se na dobové snímky, které tuto událost připomínají.

Fotografie z 11. července 1960: Poslanci Národního shromáždění hlasují o přijetí nové ústavy.

Prezident republiky a první tajemník ÚV KSČ Antonín Novotný podepisuje novou ústavu ČSSR. Za ním druhý zprava ministerský předseda Viliam Široký, původně železničář ze Slovenska, který udělal kariéru jako pobočník Klementa Gottwalda. Historici jej řadí mezi hlavní strůjce bolševického teroru v Československu na konci 40. a první půli 50. let, připisují se mu čistky demokratických oponentů KSČ. Šestý zleva je Zdeněk Fierlinger, poválečný premiér a někdejší velvyslanec v Sovětském svazu. Zřejmě už od třicátých let byl agentem sovětské tajné služby NKVD. V československých dějinách zaujímá pozici toho, kdo pomohl zlikvidovat sociální demokracii. V padesátých letech dostal na starosti církve.

Československá socialistická republika. Tento název zemi vydržel nejen do konce trvání komunistického režimu, ale ještě o pár měsíců déle. Změnil se až přijetím nového ústavního zákona z března 1990 na Československou federativní republiku. (Fotografie pochází od státní hranice u Náchoda.)

Socialismus v názvu byl kosmetickým stvrzením politického vývoje, který přinesl „Vítězný únor“ 1948. Na snímku 31. května 1961 vítání socialistických státníků, jak jej mnozí pamatují. Dobová popiska: „Na našich hranicích v železniční stanici v Čierné nad Tisou přivítali prvního tajemníka ÚV KSSS a předsedu rady ministrů SSSR Nikitu Sergejeviče Chruščova, který na své cestě z Vídně zavítal do ČSSR. Po té odjel do Bratislavy. Na snímku první tajemník ÚV KSSS a předseda rady ministrů SSSR Nikita Seregjevič Chruščov (vlevo) a první tajemník ÚV KSČ a prezident ČSR Antonín Novotný při polibku.“