Článek
Za propojení své značky s názvem fotbalové ligy platila Fortuna až dosud zhruba 70 milionů korun na sezonu. Nový kontrakt, platný až do konce ročníku 2023/24, tuto částku navyšuje, plnění by mělo převyšovat 75 milionů korun.
Tyto informace získaly Seznam Zprávy z fotbalového prostředí od obvykle velmi dobře informovaných zdrojů.
Fortuna si přitom v novém kontraktu s Ligovou fotbalovou asociací vymínila konkrétní sumy, které z tohoto sponzorského plnění musí LFA vynaložit na jeden konkrétní účel. A to na rozšiřování technických možností, které by již od příštího soutěžního ročníku měly nabídnout zásadní pokrok. A sice v podobě obsazení všech zápasů každého ligového kola funkční technologií VAR, tedy videorozhodčího. Dosud působí VAR jen na polovině utkání.
K prodloužení smlouvy mezi Fortunou a Ligovou fotbalovou asociací mělo dojít již v průběhu ledna. Dnes by nový kontrakt měl být prezentován na tiskové konferenci LFA před zahájením jarní části ligové soutěže.
Fortuna si musela počkat
Aktuální smlouva navazuje na původní šestiletý kontrakt, který Fortuna podepsala s Fotbalovou asociací ČR v roce 2016. Tehdy z pozice titulárního sponzora ligy odstoupil Synot. V názvu ligy ho však Fortuna nemohla zprvu nahradit, protože mezi ligovými sponzory ještě figurovala Chance, která měla ve sponzorském poolu ligy exkluzivitu pro branži sázkových kanceláří.
Zhruba rok a půl z tohoto důvodu směla Fortuna spojovat svoje logo prakticky se vším ostatním, co Fotbalová asociace ČR nabízela, tedy s reprezentací, pohárem, superpohárem, druhou ligou či nižšími soutěžemi. Jen s ligou ne.
V názvu ligy se prostřídaly značky ePojisteni.cz a HET.
Od sezony 2018/19 už je ale Fortuna titulárním sponzorem nejvyšší fotbalové soutěže. Paralelně tehdy došlo k další důležité události, a sice k „odluce“ Ligové fotbalové asociace od Fotbalové asociace ČR.
V praxi jde o to, že profesionální soutěže řídí nyní sdružení jejích účastníků, tedy ligových klubů, které tvoří Ligovou fotbalovou asociaci (LFA).
Původní část smlouvy s FAČR běží dál
Mezi ní a FAČR začala vznikat třecí plocha kolem rozhodčích, které lize stále „dodává“ FAČR. A zejména kolem projektu videorozhodčího, jehož aplikace v řadě zápasů působila poměrně zmatečně. A zejména nebylo jasné, kdo bude financovat další rozvoj projektu, zda LFA, nebo FAČR.
Podle informací Seznam Zpráv vstupovala Fortuna do těchto jednání jako partner, který oběma stranám uměl velmi přesvědčivě sdělit svou nespokojenost, stejně jako posléze pomoct výslednému finančnímu řešení.
Původní část šestileté smlouvy, kterou Fortuna v roce 2016 uzavřela s Fotbalovou asociací ČR, běží dál. Ta se týká reprezentace, nižších soutěží, poháru a podobně.
Prodloužena a inovována byla smlouva o I. a II. lize, kterou nyní Fortuna nově podepsala s Ligovou fotbalovou asociací, jež má tyto soutěže organizačně i obchodně pod kontrolou.