Článek
Nejtěžší etapou si v měřítku větrných katastrof prošly Spojené státy. Už od dubna je trápily sněhové bouře, záplavy i tornáda. Extrémní rozmary počasí komplikovaly život lidem od Virginie až po Havaj. Tornádo, které se v dubnu prohnalo Severní Karolínou, za sebou zanechalo desítky tisíc domácností bez elektřiny.
Další katastrofa přišla v září. Tentokrát si vyžádala oběti na životech. Jak uvedla agentura Reuters s odkazem na americké úřady, kvůli hurikánu Florence, který zdevastoval východní pobřeží Spojených států, zemřelo nejméně 50 lidí. Tropickou bouři doprovázela celá řada tragických dozvuků – záplavy způsobily kontaminaci mnoha vodních zdrojů, smrt milionů hospodářských zvířat i devastaci domů v několika amerických státech. Kvůli dlouhodobě zvýšené vlhkosti se navíc přemnožili obří komáři.
Sotva se situace na východě Spojených států začala uklidňovat, udeřila další větrná smršť – tentokrát na území států Florida a Georgie. Hurikán Michael v říjnu zaplavoval města, ničil domy, trhal silnice i elektrická vedení a o život připravil desítky lidí.
Podzim nebyl mírný ani v Evropě. Na konci září Řeky zaskočil medikán Zorba. Medikán je hluboká tlaková níže, která svými vlastnostmi i strukturou připomíná tropickou cyklónu. V českém prostředí se o něm mluví jako o středomořském hurikánu. K řeckému pobřeží tato extrémní bouře přinesla až 11metrové vlny.
Měsíc nato zkáza potkala alpské lesy v Itálii. Větrná smršť, doprovázená prudkými dešti, zasáhla bezprostřední okolí Dolomit a zabila 19 lidí. Zároveň zlikvidovala tisíce stromů, z nichž většinu tvořily smrky červené. Jejich dřevo se používá na výrobu hudebních nástrojů. Podle BBC přírodní katastrofa zničila tolik stromů, kolik dřevorubci vytěžili za tři roky.
Ve výčtu větrných katastrof tohoto roku nechybí ani poměrně vzácné úkazy. K těm patří například ohnivá tornáda. Jedno z nich se v srpnu ukázalo v Anglii.
Plamenný vír v hrabství Derbyshire východně od Liverpoolu sálal až do výšky 15 metrů. Hasiči po zásahu prostřednictvím facebookového postu vysvětlili, že „ohňáda“ vznikají ve chvíli, kdy se studený výškový vítr smísí s přízemním horkým vzduchem, tedy obdobně jako klasická tornáda.