Článek
Jde asi o třetinu areálu. Náklady budou zhruba 260 milionů Kč, z toho je 169,6 milionu dotace z EU. V areálu vzniknou návštěvnické centrum i dvě muzea. V budoucnu chce firma dostavět zbylou část areálu.
Opravované budovy jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jde o budoucí informační centrum, bývalou varnu, dále objekt, kde se hvozdil slad, tedy sušil naklíčený ječmen, aby klesl obsah vody. Historicky nejcennější je podle firmy renesanční palác hraběnky Anny z Rogendorfu, matky Petra Voka a Viléma z Rožmberka.
„Práce, jež dělá firma Metrostav, začaly loni v prosinci. Cena stavební zakázky je 220 milionů, celkové náklady 250 až 260 milionů korun,“ řekl předseda představenstva firmy Centrum Český Krumlov Karel Vavroušek.
„Naším cílem je zpřístupnit po letech příprav další část areálu bývalého pivovaru,“ uvedl Vavroušek. Pivovar koupila v roce 2015 investiční skupina Fortuno Group, do níž Centrum Český Krumlov patří. Spolumajitel skupiny Tomáš Gürtler řekl, že vzniknou dvě muzea. Hlavní expozice ponese název Život a sny podzámčí.
„Máme tady kláštery, což je církevní stavba, zámek, kde se pohybovala šlechta. My se chceme zaměřit na život střední vrstvy, měšťanstva, na přelomu 19. a 20. století. Chceme ukázat, jak ti lidé pracovali, jak žili, o čem snili,“ řekl Vavroušek. Díky tomu, že se dochovala řada pivovarských technologií, připomene firma i kulturu hospod a někdejších šantánů. V části paláce budou i výstavy grafik nebo tvůrčí dílny, ve spolupráci s pražskou galerií Hollar.
Areál se stavěl od 16. století. Patří k němu vzácné prvky jako rozsáhlý krov z 16. století v renesančním paláci, kde bude skleněná lávka přímo v konstrukci krovu. V návštěvnickém centru se propojí původní zdi s novými skleněnými a ocelovými prvky. V paláci se při obnově objevily i někdejší renesanční stropy.
Firma Centrum Český Krumlov chce v budoucnu obnovit i zbylé dvě třetiny areálu. Plánuje hotel s kasinem, konferenční centrum pro 500 lidí, wellness ia lázeňské koupele.
V roce 2016 začal pivo ve městě vařit Historický pivovar Český Krumlov, jenž patří pod Fortuno Group. Používá značku Krumlov. Firma vlastní i část značek Eggenberg. „Stále je živá myšlenka se do budoucna ke značce Eggenberg vrátit,“ řekl ČTK ředitel pivovaru Lukáš Malý. Jde o minipivovar: předloni uvařil asi 4000 hektolitrů, loni výstav klesl kvůli koronavirovým omezením.
Tradice vaření piva ve městě sahá do roku 1560. Dnešní pivovar vznikl v sídle Anny z Rogendorfu v letech 1625 až 1630.