Hlavní obsah
Online

Rakousko od půlnoci uzavře malé přechody s Českem

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Vývoj koronavirové nákazy ve světě sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Rakousko od půlnoci uzavře 42 menších hraničních přechodů s Českem. Opatření se dotkne například hraničních přechodů ve Smrčné u Nové Bystřice, v Čížově u Znojma či tří menších přechodů v Českých Velenicích. Otevřeno zůstává 17 velkých přechodů včetně těch v Slavonicích, Mikulově, Hatích či Dolním Dvořišti.

- Německo bude od čtvrtka požadovat negativní koronavirový test od osob přijíždějících z epidemicky vysoce rizikových zahraničních oblastí, kterou je i Česká republika, a také z regionů s výskytem zmutovaného koronaviru. Nadále platí při cestách z rizikových oblastí plošná povinná desetidenní karanténa, kterou lze po pěti dnech ukončit dalším negativním testem.

- Ve Spojených státech zemřelo za poslední den 4327 lidí s covidem-19, což je dosud nejvyšší jednodenní údaj od začátku pandemie. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), podle níž také přibylo v zemi v úterý dalších 215 000 pozitivních nálezů na koronavirus.

SVĚTOVÉ DĚNÍ JSME SLEDOVALI TAKÉ VČERA:

Australští vědci pochybují o vakcíně od společnosti AstraZeneca

Někteří australští vědci mají pochybnosti, zda je vakcína od společnosti AstraZeneca vhodná pro dosažení imunity celé společnosti proti covidu-19. Poukazují na nižší účinnost dosaženou v klinických testech, napsala agentura Reuters. Zdravotnické úřady naopak poukazují na výhodu preparátu, který lze vyrábět přímo v Austrálii. Společnost AstraZeneca pochybnosti odmítla.

Australští vědci a epidemiologové připomínají, že preparát od společnosti AstraZeneca dosáhl v testech výrazně nižší účinnosti než látky od uvedených konkurenčních firem. Vzhledem k nízkému počtu nově nakažených v Austrálii někteří vědci míní, že země může počkat, až budou široce dostupné ty nejvíce účinné preparáty.

Na Floridě vyšetřují spojitost mezi vakcínou a úmrtím lékaře

Zdravotnické úřady na Floridě vyšetřují možnou spojitost mezi podáním vakcíny proti covidu-19 a úmrtím jednoho tamního lékaře. U šestapadesátiletého muže se po podání očkovací látky projevil výrazný úbytek krevních destiček, který po 16 dnech od očkování vedl k jeho úmrtí, informuje deník The New York Times. Případem se zabývá také výrobce preparátu, společnost Pfizer.

Podle manželky Heidi Neckelmannové byl lékař Gregory Michael zcela zdravý a při síle. Problémy podle manželky začaly krátce po očkování, když si lékař všiml krvavých skvrn na kůži. Následovné vyšetření v nemocnici zjistilo velice nízkou koncentraci destiček v krvi. Kvůli tomu se krev hůře sráží a množí se krvácení. Po zhruba dvou týdnech od hospitalizace lékař zemřel na krvácení do mozku.

Úřady okolnosti smrti floridského lékaře stále prošetřují a tělo bylo podrobeno pitvě. Souvislost mezi smrtí a podáním vakcíny nechtěly úřady do uzavření vyšetřování komentovat.

Venezuela schválila k nouzovému použití ruskou vakcínu Sputnik V

Venezuelské ministerstvo zdravotnictví schválilo použití ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Podle agentury Interfax  o tom informoval Ruský fond přímých investic (RDIF), který se na výrobě vakcíny podílí a stará se o její marketing. Preparát dostal souhlas ve zrychleném řízení určeném pro nouzové případy.

Dříve ruskou vakcínu pojmenovanou po slavné družici schválily Argentina, Bolívie, Srbsko, Alžírsko, Palestina a Bělorusko. Dodávky očkovací látky budou zajištěny díky mezinárodním partnerům včetně Indie, Číny a Jižní Koreje, doplnil fond. Agentura Europa Press dříve informovala, že ruskou vakcínu proti covidu-19 začne tento týden vyrábět také Brazílie.

WHO: Druhý rok pandemie by mohl být těžší než první

Druhý rok pandemie covidu-19 by mohl být těžší než první. Varoval před tím podle agentury Reuters krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan s poukazem na rychlost šíření koronaviru zejména na severní polokouli a na šíření nakažlivějších mutací.

Světová bilance obětí covidu-19 se blíží dvěma milionům a nakazilo se více než 91,5 milionu lidí. WHO uvádí, že po dvou týdnech poklesu počtu případů jich bylo během minulého týdne celosvětově hlášeno zhruba pět milionů, což je pravděpodobně důsledek ochabnutí ochrany během svátků.

Na severní polokouli, zvláště v Evropě a Severní Americe, byla zima, lidé se zdržovali ve vnitřních prostorech, více se scházeli a nastala kombinace faktorů, které v mnoha zemích urychlily šíření viru, konstatoval Ryan.

Španělsko odhalilo za den přes 38 000 případů, jde o nové maximum

Španělské zdravotní úřady zaznamenaly za poslední den 38 869 nových případů koronaviru, což je dosavadní denní maximum, informovala agentura Reuters. Za poslední den také v zemi zemřelo dalších 195 lidí s covidem-19. Regiony Galicie, La Rioja a Kantábrie zavedly přísnější protikoronavirová omezení.

Ve Španělsku, které má přibližně 47 milionů obyvatel, se od začátku šíření viru nakazilo téměř 2,2 milionu lidí a přes 52 800 nemocných zemřelo. Zatímco počty infekcí ve Španělsku v listopadu klesaly, v prosinci a na začátku ledna začalo nových případů opět prudce přibývat.

Výjimka pro české pendlery pracující v Německu se zatím rušit nebude

Německo bude od čtvrtka požadovat negativní koronavirový test od osob přijíždějících z epidemicky vysoce rizikových zahraničních oblastí, kterou je i Česká republika. Pro české pendlery pracující v Německu však zůstanou stejné podmínky jako dosud.

„Pro českou stranu je podstatné, že nedochází k žádnému automatickému zařazení ČR mezi vysoce rizikové oblasti, které by mělo negativní dopad na fungování pendlerů. To však neznamená, že k němu dojít nemůže,“ uvedl velvyslanec ČR v Německu Tomáš Kafka pro Seznam Zprávy.

„Na české straně bereme argumenty německých partnerů velmi vážně. Budeme s nimi i nadále v úzkém kontaktu a sami budeme chtít podnikat takové kroky, aby k zavedení restriktivních opatření, včetně rušení výjimek pro pendlery, nedošlo. Je to v zájmu nejen českých občanů, ale celého regionu,“ dodal Kafka.

V Rakousku se objevilo 70 podezření na britskou mutaci koronaviru

V Rakousku dosud bylo podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera odhaleno 70 případů podezření na koronavirovou mutaci, která byla nejdříve zachycena v Británii. Podezřelé případy se objevily v jednom vídeňském domově pro seniory, mezi účastníky kurzu pro instruktory lyžování v Tyrolsku a také v Burgenlandu. Vzhledem k mimořádné nakažlivosti viru ministr nyní očekává „nejobtížnější fázi pandemie“.

Norsko bude vyžadovat povinné testy na covid při vstupu do země

Norsko zavede povinné testy na covid-19 při vstupu na své území. Za neuposlechnutí nařízení bude hrozit pokuta ve výši 20 000 norských korun (kolem 50 000 korun českých). Lidé se kromě toho mají po příjezdu hlásit u místních úřadů a většina musí do sedmidenní karantény, informovala agentura AFP.

Jordánsko zahájilo očkování proti covidu-19

Jordánsko začalo očkovat proti covidu-19. Cílem vakcinační kampaně je v nadcházejících měsících naočkovat asi čtvrtinu ze zhruba deseti milionů obyvatel. Zájem o očkování je v tuto chvíli nicméně nižší, než se očekávalo. Informovala o tom agentura Reuters.

Úřady doufají, že se v příštích měsících podaří naočkovat 20 až 25 procent populace. Dosud se však k bezplatné vakcinaci zaregistrovalo jen 200 000 obyvatel, což je méně, než se očekávalo. Registrační systém byl spuštěn 24. prosince.

Čínská vakcína CoronaVac má podle Brazilců účinnost 50,4 procenta

Vakcína proti nemoci covid-19, kterou vyvinula čínská firma Sinovac, měla při klinických testech v Brazílii účinnost pouze 50,4 procenta. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento výsledek podstatně horší, než tvrdila dřívější data, a jen těsně stačil na to, aby byl přípravek schválen. Podle čínské firmy brazilské údaje potvrzují, že vakcína funguje dostatečně dobře.

Vakcínu nazvanou CoronaVac si již objednalo několik zemí, včetně právě Brazílie, Indonésie, Turecka, Malajsie či Singapuru.

Británie hlásí rekordní počet úmrtí na koronavirus

Británie zaznamenala nejvyšší denní bilanci mrtvých od začátku pandemie covidu-19. Obětí koronaviru přibylo 1564, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

Vzhledem k vysokým přírůstkům nakažených koronavirem se Británie brzy chystá očkovat 24 hodin denně.

Švýcarsko prodlouží a zpřísní protiepidemická opatření

Švýcarsko prodlouží omezení kvůli covidu-19 včetně uzavření restaurací a rekreačních, sportovních a kulturních zařízení o dalších pět týdnů, tedy do konce února. Kromě toho musí v alpské zemi od pondělí zavřít obchody, které neprodávají zboží denní potřeby. Ze současných deseti na pět, včetně dětí, se má snížit nejvyšší povolený počet účastníků soukromých setkání.

Švýcarsko už v polovině prosince přešlo na jednoměsíční „lockdown light“, mírnou uzavírku, zahrnující uzavření restaurací a sportovních a rekreačních center. Kromě toho byli občané vyzváni, aby zůstávali doma. Důvodem pro nová opatření je šíření nových, mnohem nakažlivějších mutací koronaviru.

Británie se kvůli rozmachu nákazy chystá očkovat nonstop

Vzhledem k vysokým přírůstkům nakažených koronavirem se Británie brzy chystá očkovat 24 hodin denně. V parlamentu to sdělil premiér Boris Johnson, podle něhož začne nonstop provoz očkovacích center, „jak nejrychleji to bude možné“. Intenzivnější vakcinační kampaň podle něj nyní brzdí nedostatek vakcín.

Británie patří k evropským zemím, které pandemie covidu-19 postihla nejvíce. Počet hospitalizací je momentálně vyšší než v době vrcholu jarní vlny epidemie. V některých částech země stojí nemocnice před kolapsem. Příčinou je také rozmach nové mutace koronaviru, která se podle odborníků šíří značně rychleji než původní varianta.

Rakousko od půlnoci uzavře malé přechody s ČR a SR

Rakousko od půlnoci uzavře 45 menších hraničních přechodů s Českem a Slovenskem. S odvoláním na nařízení ministerstva vnitra o tom informovala agentura APA. Opatření se dotkne například hraničních přechodů ve Smrčné u Nové Bystřice, v Čížově u Znojma či tří menších přechodů v Českých Velenicích. Už v sobotu Rakousko kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem obnovilo na hranicích s Českem a Slovenskem kontroly.

Uzavření přechodů vstoupí podle ministerstva v platnost o půlnoci z dneška na čtvrtek. Cílem je zajistit „zachování veřejného klidu, pořádku a bezpečnosti“. Uzavření menších přechodů už minulý týden avizoval ministr vnitra Karl Nehammer.

Německý Die Welt varuje před epidemickým nebezpečím z Česka

Německo se koronaviru nezbaví, dokud se nákaza bude šířit z České republiky, která patří k nejpostiženějším na světě. V dnešním komentáři nazvaném Nebezpečný soused: Musíme konečně mluvit o Česku to na svém webu píše deník Die Welt. Podle listu musí najít premiéři pohraničních spolkových zemí Sasko a Bavorsko a také nedaleko hranic ležícího Durynska více odvahy, aby se situace v Německu opět dostala pod kontrolu.

Zatímco v říjnu podle listu Die Welt ještě koronavirus v Sasku tak silný nebyl, v Česku už pandemie zuřila naplno s hodnotami 600 či 700 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní. „To je hodnota, kterou Německo hlásí jen z několika míst. Je to ztráta kontroly, která dodneška nemá v Evropě obdoby,“ píše list o dění v Česku.

Slovensko chystá pokuty za očkování proti covidu-19 mimo pořadí

Očkovacím centrům na Slovensku bude hrozit pokuta do 10 000 eur (262 000 korun), pokud při očkování lidí proti covidu-19 upřednostní zájemce mimo pořadí. Vyplývá to z návrhu příslušného zákona, který dnes schválila vláda. Pokuty hodlá země zavést poté, co kritiku politiků i veřejnosti vyvolalo přednostní očkování bývalé profesionální tenistky Dominiky Cibulkové.

„Postup při národní strategii očkování musejí nemocnice respektovat. Pokud se zjistí, že nemocnice tento postup nedodržela, lze jí udělit pokutu,“ řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Dodal ovšem, že samotná kontrola toho, zda někdo při očkování nepředbíhal, bude velmi náročná.

Očkování proti covidu-19 začalo na Slovensku na konci prosince. V první vlně by měli vakcínu dostat zejména zdravotníci, podle údajů z pondělí bylo v pětimilionové zemi očkováno téměř 32 000 obyvatel.

Dánský parlament kvůli koronaviru omezí svou práci

Dánský parlament omezí práci kvůli šíření koronaviru. Přeruší mimo jiné debatu o několika zákonech, informovala agentura DPA. V Dánsku platí prozatím do 17. ledna řada přísných opatření zaměřených proti šíření viru SARS-CoV-2. Premiérka Mette Frederiksenová ale dnes avizovala, že restrikce budou určitě prodlouženy.

V Německu se prokázala jihoafrická mutace koronaviru

Ve středu ministerstva zdravotnictví spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko oznámila, že se prokázala i přítomnost mutace viru SARS-CoV-2 původem z Jihoafrické republiky.

Britská mutace koronaviru byla poprvé zjištěna i v Maďarsku

Svůj první případ nakažení nakažlivější britskou mutací koronaviru SARS-CoV-2 zaznamenalo Maďarsko. Podle agentury Reuters to ve středu oznámila šéfka maďarských zdravotnických úřadů Cecilia Müllerová. „Tuto britskou variantu viru, kterou už zjistili v sousedních zemích, moji kolegové identifikovali ve vzorcích od tří pacientů,“ sdělila Müllerová. „Je zjevné, že se této mutaci nebude schopné vyhnout ani Maďarsko,“ dodala.

Maďarská vláda na svém speciálním webu sdělila, že od svého prvního potvrzeného případu nákazy koronavirem bylo už v zemi zaznamenáno celkem 345 710 infikovaných. Pacientů s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, do dneška zemřelo 10 948. Počet pacientů, kteří se léčí z covidu-19 v nemocnicích, v poslední době klesá, v úterý bylo s touto nemocí hospitalizováno 4 870 osob.

Japonsko kvůli koronaviru rozšířilo nouzový stav

Japonská vláda ve středu rozšířila nouzový stav, který minulý týden kvůli vyšším přírůstkům koronavirových infekcí vyhlásila pro metropolitní oblast Tokia. Nově se týká dalších sedmi prefektur včetně velkých měst jako Ósaka nebo Kjóto, informovala agentura Reuters.

Celkový počet potvrzených případů koronaviru od počátku epidemie v Japonsku překonal hranici 300 000, a to zhruba měsíc poté, co země registrovala 200 000 infekcí, píše list The Japan Times. V souvislosti s covidem-19 zemřelo 4 187 pacientů.

NačítámNačíst starší příspěvky

Hlavní zprávy