Hlavní obsah

Finanční analytický úřad loni zajistil z podvodných transakcí rekordních 7,55 miliardy

Finanční analytický úřad loni zajistil z podvodných transakcí rekordních 7,55 miliardy.Video: Jan Marek, Seznam Zprávy

Finanční analytický úřad (FAÚ) loni zajistil z podvodných transakcí rekordních 7,55 miliardy korun, meziročně to bylo o 5,4 miliardy více. Peníze podle úřadu byly spojeny například s korupcí, daňovými podvody nebo financováním terorismu.

Článek

FAÚ také podal 395 trestních oznámení, jejich počet ale proti roku 2017 klesl. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

„Částky zajištěné z daňových podvodů se vracejí do státního rozpočtu, zatímco peníze pocházející z jiné trestné činnosti jdou zpátky k poškozeným,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Úřad loni přijal 4028 oznámení o podezřelých obchodech. Je to rovněž rekord a meziroční nárůst o 504 oznámení.

„Počet přijatých oznámení rapidně narostl především díky rozšíření okruhu oznamujících subjektů," uvedl ředitel FAÚ Libor Kazda. Podle něj pomohla i těsnější spolupráce se zahraničními finančními zpravodajskými jednotkami a součinnost s Finanční správou, Celní správou, policií a tajnými službami.

Boj proti financování terorismu je jednou z priorit FAÚ

Úřad obdržel například desítky oznámení podezřelých obchodů s teroristickým podtextem.

„Ne všechna prvotní podezření byla následně potvrzena, nicméně některá z provedených šetření byla ukončena podáním trestního oznámení, popřípadě poskytnutím informace partnerským složkám," píše úřad ve výroční zprávě. FAÚ označil boj s financováním terorismu za jednu ze svých priorit.

Počet trestních oznámení, které úřad loni podal, klesl o 144. Vedle toho ale FAÚ předal policii 160 takzvaných informací významných pro její činnost, což je nový způsob vzájemné spolupráce upravený zákonem proti praní špinavých peněz.

„Už v roce 2017 bylo trestních oznámení o něco méně než rok předtím. To však zcela odpovídá naší dlouhodobé strategii zabývat se jen těmi nejzávažnějšími a nejaktuálnějšími kauzami," dodal Kazda.

Systém tzv. letadla uškodil za 1,5 miliardy

Mezi největší případy v loňském roce patřilo zajištění peněz na účtech firem patřících holdingu, který nabízel svým klientům licence k automatickým obchodním systémům s příslibem velmi výhodného zhodnocení vkladů. Podle FAÚ šlo ale o systém takzvaného letadla, kdy byly průběžné provize hrazeny z peněz nových klientů. Celková škoda dosáhla 1,5 miliardy korun, poškozeno bylo 5400 klientů.

FAÚ také zajistil 235 milionů korun na účtech členů mezinárodní organizované skupiny, která v ČR údajně zneužívala děti, obchodovala s lidmi a organizovala nelegální prostituci. V několika dalších případech úřad zadržel stovky milionů korun na účtech společností, které byly údajně využívány na legalizaci výnosů z trestní činnosti.

Spíše kuriozitou pak je například případ člověka, který svým věřitelům dlužil celkem 1,3 milionu korun. Měl pouze jeden účet, který byl několik let nečinný a navíc na něj byla uvalena exekuce.

„Zdá se to být až neuvěřitelné, ale dotyčná osoba vyhrála v loterii několik desítek milionů korun. Začala přemýšlet, kam si peníze nechá poslat, neboť se nehodlala s nikým dělit a už vůbec ne se svými věřiteli," uvedl úřad. Peníze z loterie výherce převedl na účet svého syna a zhruba za měsíc je chtěl vybrat v hotovosti. FAÚ ale peníze zablokoval a podal trestní oznámení kvůli poškození věřitele.

FAÚ vidí do všech účtů a asistuje u vyšetřování prakticky všech významných hospodářských kauz. Do konce roku 2016 působil jako součást ministerstva financí. Od ledna 2017 je samostatným správním úřadem.

Doporučované