Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jen pár dní před tím, než se Češi vydají k volbám, vláda uzavře obří zbrojní zakázku s Izraelem a posílí obrannou spolupráci české a izraelské armády. Na podpis smluv se čeká ministr obrany židovského státu Benjamin „Benny“ Ganc osobně.
Návštěvy izraelských politiků provázejí vzhledem k napjaté situaci na Blízkém východě ta nejpřísnější bezpečnostní opatření.
Česko s Izraelem už doladily dohodu o nákupu izraelského protivzdušného systému Spyder v hodnotě více než deseti miliard korun. Ten má nahradit sovětské baterie ještě z 80. let minulého století. Konečná cena česko-izraelského „dealu“ zatím není známá.
„Podpis je příští týden v plánu, pravděpodobně v úterý na Ministerstvu obrany v Praze,“ sdělil Seznam Zprávám mluvčí českého Ministerstva obrany Jan Pejšek. Termín podle něj bude co nejdříve upřesněn. „Včetně toho, kdo povede izraelskou delegaci,“ dodal.
Babiš v Jeruzalémě
Podle dvou diplomatických zdrojů Seznam Zpráv je takřka jistý příjezd Gance - šéfa izraelské středové strany Modrá a bílá, aktuálního ministra obrany Izraele a také bývalého náčelníka generálního štábu židovského státu. Zhatit ho může jen nějaká náhlá bezpečnostní krize či složitá situace v izraelském parlamentu v Knessetu, kde vládní koalice čelí nástrahám opozice kvůli těsné většině.
Seznam Zprávy oslovily premiéra Andreje Babiše (ANO), zda izraelského vicepremiéra s hodností generála ve výsluze přivítá v Česku, na SMS zprávu ale neodpověděl.
V posledním předvolebním týdnu bude v Česku, konkrétně v Brně, také probíhat mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. Izrael v této oblasti patří ke světové špičce.
Sám Babiš letos na jaře před izraelskými volbami podpořil tehdy úřadujícího premiéra Benjamina Netanjahua. Ve sporném Jeruzalémě osobně otevřel pobočku českého velvyslanectví v Izraeli coby symbolickou podporu zemi. Za Netanjahuem v březnu byl i s Orbánem.
Netanjahu sice volby vyhrál, ale stávající vládní koalice v Izraeli byla postavená na principu „všichni proti Bibimu“ - jak zní Netanjahuova domácí přezdívka. Ganc ale byl v předchozí vládní koalici, dokonce byl alternujícím premiérem. Než ale stihl dle předpokladu Netanjahua v čele země vystřídat, byly v Izraeli předčasné volby.
Islamisti s jestřábem
V čele současné izraelské vlády je jiný pravicový jestřáb a Netanjahuův učedník - Naftali Bennett. V jeho kabinetu má ale poprvé v historii posty i islamistická strana zastupující izraelské Araby, ale i středové a liberální strany.
„Ne, že bychom já nebo kdokoli jiný naší nové vládě naprosto ve všem rozuměli, to možná ani oni sami ne, ale velmi pravděpodobně bude tato vláda chtít započít nový způsob komunikace s mezinárodní komunitou,“ řekla v rozhovoru Seznam Zprávám nová izraelská velvyslankyně v Česku Anna Azari. Ta začátkem září připustila také možnost návštěvy Gance.
Izraelské velvyslanectví v Praze na dotaz Seznam Zpráv ohledně příjezdu Gance do uzávěrky nereagovalo.
Pokud by Ganc do Česka skutečně dorazil, dá se čekat, že - ve zkratce řečeno - o fotografii s ním bude v Česku před volbami rvačka. Zájem setkat se s ním by mohla mít i ODS, která za své vlády česko-izraelské vztahy tužila nejvíce.
Ministr obrany Benny Ganc se například hned v srpnu, krátce po svém jmenování, setkal s palestinským lídrem Mahmoudem Abbasem - šlo o první setkání na vládní úrovni po deseti letech. Mírová jednání mezi Palestinci a Izraelci jsou již řadu let u ledu.
Babiše explicitně před volbami podpořil „zlý muž“ Evropy Viktor Orbán. Na severu Čech, kde Babiš vede kandidátku, se vyznal z obdivu k Ústí nad Labem, kde se odehrává prý pro jednu generaci Maďarů kultovní román Milenci a vrazi Vladimíra Párala. Mluvil také o migraci, která je důležitým stavebním kamenem Babišovy předvolební kampaně. Jeho návštěvu v Česku provázely menší manifestace, aktivisté vyjadřovali odpor k Orbánovým postojům vůči EU, potlačování nezávislých médií a homosexuální menšiny v Maďarsku.