Článek
Do pietní akce se zapojili i tvůrci filmu Krajina ve stínu, který volně podle 75 let starých událostí natočil Bohdan Sláma. Snímek půjde na podzim do kin. Na pietním místě zaznělo, že v roce 1945 selhala celá společnost a že pomsta nic neřeší.
Podle historiků vyvedli partyzáni a někteří z obyvatel Tušti v roce 1945 ze sklepa 14 místních. Skončili v jámě na mrchovišti. „Jáma nebyla dost hluboká. Kluci, co ji kopali, utekli, když zjistili, že není pro zvířata. Dohrabat si ji museli (vězni) sami, pak byli brutálně popraveni. Ve společném hrobě leželi téměř 50 let,“ uvedl Lukáš Vedral z Bontonfilmu.
Piety se zúčastnil i pamětník Ferdinand Korbel, který 24. května 1945 přišel v Tušti o otce i kmotra. Tehdy mu byl rok. Aktéry vraždění se snažil po roce 1989 dostat před soud, ale marně. Vyhledával i svědky.
„Matka mi všechno vyprávěla. Měli být potrestaní. Jeden z té skupiny partyzánů tady dělal 50. a 60. léta předsedu místního národního výboru. Aby dohlédl, aby se ty věci neoživovaly. V den, kdy se vraždy staly, nás vyhnali z obce všechny, co měli německou národnost. V poledne nás vyhnali a večer je tady postříleli,“ řekl Korbel (76), jenž žije v Suchdolu nad Lužnicí. V květnu 1945 do Tušti přišli partyzáni z Táborska.
Na oběti vzpomínali i filmaři, režisér Sláma, herci Bára Poláková, Pavel Nový či Magdalena Borová. „To, co se dělo v Tušti, se dělo na mnoha místech. Pomsta vůbec nic neřeší,“ řekl režisér. U pomníku Poláková a Borová zazpívaly protestantskou modlitbu. Poláková hraje ve snímku Olgu Vlčkovou, ženu z Tušti, která byla mezi 14 zavražděnými. Otec Vlčkové byl Čech, matka Němka.
„To, proč byla až fanaticky zamilovaná do (Adolfa) Hitlera, jsem si trošku ospravedlnila tím, že maminka byla Němka a skrz to k tomu inklinovala,“ řekla Poláková. Na konci snímku má brutální scénu. „Nikdy předtím jsem nebyla v hrobě, bylo to hrozně reálné a pravdivé. Byly tři ráno, pošmourno, a i když víte, že výstřely jsou falešné, vědomí, že to není vymyšlené, do vás vžene neuvěřitelné pocity. Taky pokoru a pietu,“ řekla.
Starosta Suchdolu nad Lužnicí Luboš Hešík u pomníku řekl, že pietní místo je zalité krví lidí, jejich důstojnost byla pošlapána. „Zůstávají v srdcích nás všech. Budoucí generace musí vědět, že šlo o selhání celé společnosti,“ řekl Hešík.
Historické drama Krajina ve stínu, k němuž napsal scénář Ivan Arsenjev, se událostmi z Tušti inspirovalo. Ve snímku hrají také Stanislav Majer, Petra Špalková, Zuzana Kronerová nebo Marek Taclík.