Článek
Akci zaměřenou na prezentaci hudebních skladatelů tvořících v koncentračních táborech zahájí ve spolupráci s projektem Musica non grata ve Státní opeře skladby Pavla Haase, Gideona Kleina, Viktora Ullmanna a Antonína Dvořáka. „Díla zkomponovaná přímo v Terezíně nebo zde prováděná přednesou členové orchestru Státní opery, její sólisté a hobojista Vilém Veverka pod vedením dirigentky Olgy Machoňové Pavlů,“ za pořadatele informovala Anna Mašátová.
„Letošní ročník je mimořádný žánrovou pestrostí a otevřeností nejširšímu publiku - od milovníků klasiky, přes kabaret, písňovou tvorbu, komorní provedení, po sdílení životních zkušeností pamětníků a historiků. Festival si vybírá zajímavá a autentická místa, jako je například Winternitzova vila nebo Španělská synagoga, aby atmosférou lokace umocnil umělecký zážitek,“ uvedla členka správní rady festivalu Martina Jankovská.
Večerem v kostele sv. Vavřince 26. října provede laureát Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, sólový klavírista a skladatel Adam Skoumal. Ve svém programu skloubí katarzní výpověď Suity Karla Bermana, reflektující zkušenost z vyhlazovacího tábora. Podobně drásavý náboj má Sonáta Leoše Janáčka. Protipólem nabízejícím naději budou lyrické Písně beze slov Felixe Mendelssohna Bartholdyho a cyklus Jaro Josefa Suka. Čteným úryvkem bude 26. října uvedena také audiokniha Erika Poláka Tři kapitoly. Graffovo kvarteto 4. listopadu přednese v Michnově paláci tvorbu Wolfganga Amadea Mozarta, Gideona Kleina a Viktora Ullmanna. O den později rozezní PhilHarmonia Octet a operní pěvec Roman Janál kostel sv. Šimona a Judy skladbami Gideona Kleina a Gustava Mahlera. Kleinovo Divertimento vzniklo v době po okupaci Československa, kdy musel mladý skladatel přerušit po zavedení Norimberských zákonů v protektorátu Čechy a Morava studium hudební vědy.
Dětská opera Praha odehraje 7. listopadu 2021 ve Stavovském divadle operu Brundibár Hanse Krásy, která měla v terezínském ghettu bezmála šest desítek repríz. Přednáška Vojtěcha Blodiga, náměstka ředitele Památníku Terezín, a Zuzany Peterové o ghettu Terezín v době 2. světové války a o každodenním životě v této době se uskuteční 10. listopadu ve Winternitzově vile. Festivalovým vrcholem bude vystoupení Bente Kahan 23. listopadu ve Španělské synagoze s komorním polským Orchestrem Leopoldinum pod vedením dirigenta Ronena Nissana s programem terezínských kabaretních písní, skladeb Ernesta Blocha, Viktora Ullmanna a Tadeusze Różewicze a ostravské básnířky Ilse Weberové.
Vydáním audioknihy Erika Poláka Tři kapitoly a koncertem Bente Kahan se festival Věčná naděje připojil k připomínce letošního 80. výročí počátku deportací Židů z českých zemí a vzniku ghetta v Terezíně. Festival Věčná naděje zahájil letošní program dvojicí jarních on-line koncertů - kvartetem Pro konec času v provedení houslisty Jana Vodičky, klarinetisty Irvina Venyše, klavíristy Martina Kasíka a violoncellisty Jiřího Bárty a záznamem koncertu ze Španělské synagogy s jazzovými hudebníky Davidem Dorůžkou, Robertem Fischmannem a Martinem Novákem. Více informací se nachází na webových stránkách festivalu.