Článek
Když v březnu vyhlašovala Fotbalistu roku, pronajala si na to Fotbalová asociace ČR Španělský sál na Pražském hradě a pozvala si do něj i zpěváka Chrise de Burgha. V souvislosti s jeho vystoupením pak vydala z pokladny své dceřiné firmy STES, řízené Martinem Malíkem, takřka milion. Přesněji 980 000 korun.
A to je jen jedna z položek ilustrujících skutečnost, jak si zkraje roku Fotbalová asociace ČR připadala pevná v kramflecích. Měla v té době na rozhazování, alespoň si to tedy její tehdejší šéf Miroslav Pelta myslel.
Problém nastal 2. května, kdy policie Peltu zatkla a obvinila ho spolu s dalšími osobami z manipulací při rozdělování státních dotačních prostředků pro sport.
Tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová reagovala pozastavením či zrušením několika dotačních programů. A v tu chvíli Fotbalová asociace ČR, která dosud tak rozšafně rozhazovala, dočasně přestala mít prostředky na provoz. Zasáhlo to i financování klíčového projektu mládežnických regionálních akademií.
Podstata problému se týkala úprav dotačního programu V. Oproti svému původnímu rozpočtu nakonec museli vzít ve Fotbalové asociaci zavděk sumou o 40 milionů nižší. Propouštěli se zaměstnanci. A sáhlo se i na akademie. „Chybělo nám v úhrnu zhruba 15 až 18 milionů,” říká Michal Prokeš, který má na FAČR akademie ve své gesci.
„Rozvoj akademií to bohužel přibrzdilo. Přitom právě kluci, kteří z nich vzejdou, by měli být nadějí českého fotbalu, že na velkých turnajích zase budeme hrát o nejvyšší příčky,” konstatuje Karel Poborský, vicemistr Evropy z roku 1996. „Dělat něco polovičatě bohužel skoro nemá smysl,” podotýká.
Jaké další bizarní výdaje zaznamenala Fotbalová asociace ČR v dobách před Peltovým obviněním? Jak konkrétně se to regionálních akademií dotklo, na čem musely šetřit? Jak akademie vlastně fungují a kde je najdeme? Sledujte reportáž nad tímto článkem.
Video: Jak utrácel FAČR a proč mají fotbalové akademie málo peněz, vysvětluje v rozhovoru autor reportáže Luděk Mádl.