Článek
O svém plánovaném postupu proti celoplošným protiepidemickým restrikcím, které o víkendu pro Anglii ohlásila vláda premiéra Borise Johnsona, informovali Farage a nynější předseda strany Richard Tice v komentáři zveřejněném v neděli na serveru The Telegraph.
Podle Farage selhali britští politici během pandemie téměř na všech úrovních. Plošné uzávěry podle něj nefungují a „ve skutečnosti napáchají víc škod než užitku“. Druhá celostátní karanténa, která začne platit od čtvrtka, podle něj bude „ekonomickým umíráčkem“ pro řadu lidí, kteří podnikají.
Nová strana bude podle Farage podporovat politiku cílené ochrany těch nejzranitelnějších před koronavirem, což umožní zbytku obyvatelstva vytvořit si kolektivní imunitu.
Farage Stranu pro brexit založil na počátku roku 2019. Předtím stál v čele Strany nezávislosti Spojeného království a jeho několikaletá kampaň proti členství Británie v EU sehrála důležitou roli v referendu, v němž se Britové v roce 2016 těsnou většinou vyslovili pro vystoupení země z bloku.
Kromě covidu-19 se chce nová strana zabývat i dalšími oblastmi veřejného života, „které je možné zlepšit ku prospěchu obyčejných lidí“, zdůraznili Farage a Tice. „Chceme být známí jako strana Reformy,“ napsali politici.
Premiér Johnson v sobotu ohlásil, že kvůli zhoršující se epidemické situaci budou smět lidé v Anglii od čtvrtka vycházet ven jen v nutných případech a musí omezit společenské kontakty. Fungovat budou pouze nezbytné služby, zavřeno musí mít restaurace a bary. Ve Walesu zavedli celoplošnou uzávěru už 23. října.
Premiér částečný lockdown oznámil v den, kdy Británie překročila hranici milionu nakažených koronavirem. Stále mohutnější druhá vlna pandemie hrozí zahlcením zdravotnictví. Británie má pátý nejvyšší počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 - po USA, Brazílii, Indii a Mexiku, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.