Článek
Novým začátkem blízkých vztahů mezi USA a Egyptem bylo podle Washingtonu dnešní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a egyptského vůdce Abdala Fattáha Sísího. Ten měl s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou napjaté vztahy i kvůli tvrdému potlačování domácí opozice. Trump, který má k autoritativním lídrům otevřenější přístup než Obama, prohlásil, že Sísí vykonal v Egyptě „fantastickou práci". Zásadním tématem schůzky byla spolupráce v boji proti terorismu, uvedla agentura Reuters.
Trump řekl Sísímu, že plně podporuje jeho vládu a hodlá s ním spolupracovat v boji proti islámským extremistům.
„Chci jen, aby každý věděl, v případě, že by byly nějaké pochybnosti, že pevně stojíme za prezidentem Sísím. Odvedl fantastickou práci ve velmi obtížné situaci. Hodně moc podporujeme Egypt a egyptský lid," citovala agentura Reuters z Oválné pracovny Trumpovy výroky.
Sísí podle organizací hájících lidská práva za více než tři roky své vlády nechal uvěznit okolo 40 000 politických odpůrců, mezi nimiž je řada stoupenců konzervativních odnoží islámu. Trump dnes ve zjevné narážce na otázky lidských práv prohlásil, že USA a Egypt mají „pár věcí", ve kterých se neshodou, přímo se však o tvrdém potlačování opozice v severoafrické zemi nezmínil.
Když byl jeden z Trumpových poradců před schůzkou tázán, zda prezident otázku lidských práv dnes nastolí, podle televize CNN odpověděl, že ano, ale „diskrétnějším způsobem", což je podle něho efektivnější.
Sísí prostřednictvím tlumočníka svému protějšku v Bílém domě sdělil, že „hluboce oceňuje Trumpa jako jedinečnou osobnost".
Egyptský lídr přijel do Spojených států na státní návštěvu poprvé od svého zvolení do funkce prezidenta. S Trumpem se však již sešel na podzim během volební kampaně v New Yorku; poté byl jedním z prvních zahraničních státníků, kteří mu blahopřáli k volebnímu triumfu, což podle komentátorů mohlo sehrát roli v jeho brzkém oficiálním pozvání do Washingtonu.
Od Obamy naopak Sísí pozvánku do Bílého domu nikdy nedostal. Bývalý demokratický prezident dokonce dočasně pozastavil dodávky zbraní do Egypta poté, co se Sísí dostal k moci.
S Obamovým nástupcem se dnes egyptský prezident shodl, že obě země budou spolupracovat v boji proti teroristické hrozbě. Na egyptském Sinajském poloostrově působí odnož teroristické organizace Islámský stát (IS), jejíž zničení je jedním z hlavních deklarovaných cílů Trumpa ve funkci prezidenta. Islamisté na Sinajském poloostrově útočí od roku 2013 především na egyptské policisty a vojáky.
Republikán Trump už krátce po nástupu do funkce slíbil Egyptu prohloubení bezpečnostní spolupráce. Egypt je po Izraeli druhým největším příjemcem americké finanční pomoci určené na rozvoj armády.
Sísí v Egyptě obnovil relativní klid a vládu pevné ruky po chaotické vládě muslimských fundamentalistů, kteří nastoupili po pádu předchozího dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka. Mubarakův režim se zhroutil pod tlakem prodemokratických demonstrací v rámci takzvaného arabského jara. Poté ale situaci ovládli fundamentalisté, kteří chtěli zavést islámský stát. Svrhla je až armáda, jíž tehdy Sísí velel. Sísímu ale organizace hájící lidská práva vytýkají, že potírá také místní liberály.