Článek
Pobytové oprávnění dostalo v souvislosti s válkou na Ukrajině podle statistik Ministerstva vnitra více než 359 tisíc osob, většinou jde o ženy a děti.
Součet čísel nemusí přesně odpovídat, například kvůli odchylkám způsobeným špatně vyplněnou žádostí nebo kvůli iniciativám jednotlivců, kteří uprchlíkům pomáhají po vlastní ose.
Podle Ministerstva vnitra již Česká republika udělila přes 366 tisíc speciálních víz. Na cizinecké policii se od začátku ruské invaze registrovalo více než 284 tisíc Ukrajinců.
Přibližně 140 tisíc uprchlíků ale už Česko opustilo. „Zatím jsou to odhady, ale bavíme se po nějaké konzultaci s lokálem, že v současné době máme reálně v ČR přes 200 000 lidí z Ukrajiny,“ uvedl ministr Vít Rakušan (STAN) v polovině května. Vnitro také uvádí, že mimo území Česka odjíždí vlakem denně v průměru tisíc uprchlíků.
Statistiky za pondělí 6. června ⬇️ pic.twitter.com/nhoklkNLGH
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) June 7, 2022
Většina uprchlíků, kterým bylo uděleno pobytové oprávnění v souvislosti s válkou, jsou ženy, zejména ty ve věku 18–65 let, azyl v České republice našlo i přes 60 tisíc mužů v tomto věku. Početnou kategorii tvoří rovněž děti od šesti do patnácti let.
Kam uprchlíci v rámci ČR přicházejí?
Lze pozorovat, že lidé zdaleka nejčastěji využívají kontakty na někoho, koho už znají z dřívějška, popřípadě se přes známé dostávají k dalším krajanům, kteří již v Česku jsou.
Pro mnohé to může znamenat zázemí zkušenějších, možnost rychle se zorientovat v novém prostředí, menší jazykovou bariéru, ale třeba také snížení pravděpodobnosti, že člověka zneužije neseriózní podnikavec.
Mapy vycházejí ze statistik, jež denně aktualizuje Ministerstvo vnitra. Data ukazují počty uprchlíků, kteří jsou nahlášení a získali oficiální oprávnění k pobytu. To však neznamená, že se tito lidé v daných obcích skutečně zdržují.
Při hrubějším zobrazení podle okresů je vidět, že Ukrajinci více nacházejí zázemí na území Čech než Moravy. Typicky v periferních oblastech západních Čech (okresy Karlovy Vary, Cheb, Tachov) a dále například v Plzni. Přihlášení jsou také viditelně více v Praze a středních Čechách (okresech Mladá Boleslav či Nymburk).
Řada obcí podle svých webových stránek nabízí profesionální pomoc, případně na ni odkazuje. V každém kraji je také asistenční centrum pomoci.
Rekord pro ČR, nejvíc uprchlíků přijímá Polsko
Současná uprchlická vlna je pro Českou republiku největší v samostatné historii. Dosud byl rekordní rok 2001, kdy Ministerstvo vnitra evidovalo mírně přes 18 tisíc žádostí o mezinárodní ochranu. Jen Ukrajincům přitom bylo od začátku války uděleno více než 366 tisíc speciálních víz.
Podle statistik Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky muselo kvůli invazi z Ukrajiny utéct už přes 6,9 milionu lidí. Nejčastěji směřují do Polska.
Statistika zahrnuje pouze přechody hranic s Ukrajinou, uprchlíci v těchto zemích nemusí zůstávat.
Portál Mapy.cz připravil interaktivní mapu Kontaktních asistenčních center v republice. Po kliknutí na ikonu vlajky se tak zájemcům zobrazí kontakt i informace, jakou pomoc centrum nabízí. Jak v češtině, tak v ukrajinštině.
Cizinci v Česku
Dle statistik do konce roku 2021 se počet cizinců v Česku stále mírně zvyšuje. Největší díl cizinců pak dlouhodobě tvoří Ukrajinci a Slováci.
Kdo je cizinec
Cizincem se rozumí fyzická osoba, která není státním občanem České republiky. 1. 1. 2014 vstoupil v platnost nový zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky. Tento zákon přinesl řadu změn.
Jednou z nejzásadnějších změn je, že nová právní úprava v plné míře umožňuje existenci dvojího státního občanství. Další významnou změnou je umožnění získání státního občanství ČR pro cizince druhé generace žijící v ČR tzv. prohlášením, kdy po splnění zákonných podmínek má cizinec na nabytí státního občanství České republiky právní nárok.
Tyto změny se promítly i v číselných údajích o nabývání státního občanství za rok 2014. Dne 6. 9. 2019 nabyl účinnosti zákon č. 207/2019 Sb., kterým se mění zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky, ve znění pozdějších přepisů. Podle této novely mohou nově nabývat státní občanství ČR prohlášením i děti a vnuci bývalých československých a českých občanů.