Článek
Hodiny strávené sledováním průběžného sčítání výsledků voleb jsou minulostí. Nastupují přesné volební predikce. Následující graf ukazuje predikci, podle které volby vyhrálPeter Pellegrini. Od začátku se rýsoval velice vyrovnaný výsledek s druhým kandidátem Ivanem Korčokem. Podobné to bylo i v průběhu 1. kola prezidentské volby, které se konalo 23. března 2024.
Po uzavření posledních volebních místností ve 22 hodin začal Slovenský statistický úřad poskytovat první data, na základě kterých predikci přinášíme. Po sečtení zhruba 3,28 % okrsků (= cca 0,75 % hlasů) víme, že výsledky jsou velice těsné. V tuto chvíli jsou velice důležité intervaly/rozpětí a ty jsou teď prakticky totožné.
Aktualizace: Sečteno 15 % okrsků, cca 7 % hlasů a volební zisk se vychyluje směrem k Peteru Pellegrinimu. Rozhodnuto ale zatím v žádném případě není.
Aktualizace: Při 30 % sečtených okrsků s vysokou jistotou predikční model nyní favorizuje Petera Pellegriniho.
Aktualizace: Při 49 % sečtených okrsků, tedy zhruba třetině sečtených hlasů, predikční model znovu ukazuje na vítězství Petera Pellegriniho.
Aktualizace: Podle predikce vyhrává volby Peter Pellegrini (sečteno 67 % okrsků, tj. cca po polovině sečtených hlasů).
Aktualizace: Střední hodnoty jsou 47,1 a 52,9 %, predikční model je stabilní a jako vítěze voleb potvrzuje Petra Pellegriniho (sečteno 80 % okrsků, zhruba 70 % hlasů).
Nejpřesnější predikce z 1. kola
Analytici na webu Seznam Zprávy už zhruba hodinu po uzavření volebních místností predikovali, že 1. kolo vyhraje diplomat Korčok.
Co je to volební predikce
Jde o odhad volebních výsledků na základě průběžného počítání hlasů. Využívá k tomu matematické modelování. Díky volební předpovědi budou čtenáři znát výsledky voleb několik hodin před tím, než Slovenský statistický úřad dopočítá všechny volební okrsky.
Model se přepočítá automaticky po tom, jak statistický úřad aktualizuje data o nově spočítaných okrscích. To by se mělo dít každých 10 minut.
Model začne zobrazovat odhad po tom, co se spočítá přibližně 10 procent hlasů (to může být okolo 20 procent okrsků). Už tehdy možná zjistíme, kdo vyhrál volby, ale jen v případě, že rozdíl mezi prvním a druhým kandidátem bude větší.
Jak to přesně funguje
Přesný průběh a detailní vysvětlení, jak predikce funguje, jsme popsali před prezidentskou volbou v Česku.
Pokud by byl výsledek těsný a intervaly by se překrývaly, tak bude potřeba spočítat více okrsků. S každým dalším spočítaným okrskem se budou intervaly zmenšovat. Pokud bude rozdíl mezi prvním a druhým velmi těsný, například jen jeden procentní bod, na vítěze si počkáme dlouho.
Jistota 95 procent
Předpověď pracuje s 95procentním intervalem spolehlivosti. To znamená, že na 95 procent se bude výsledek pohybovat v rozmezí intervalu. Čím více okrsků bude spočítáno, tím menší bude tento interval, tedy tím přesnější bude i odhad. Existuje i velmi malá, 5procentní šance, že model netrefí volební výsledek kandidáta správně. Tato nejistota se nebude snižovat spočítáním nových okrsků. Ve statistice je však pětiprocentní pravděpodobnost velmi nízká.
Predikční model pracuje s chováním voličů v minulých volbách. Využívá to, že chování voličů se mezi volbami příliš nemění.
Predikce předchozích voleb
Všechny dosavadní predikce výsledků voleb vyšly s vysokou přesností. Ani jedna nebyla chybná.