Článek
Kterých zemích se článek týká
- Chorvatsko
- Slovensko
- Rakousko
- Německo
- Polsko
- Itálie
- Řecko
- Španělsko
- Egypt
- Francie
- Thajsko
- Turecko
- Tunisko
- Spojené arabské emiráty
+ Mapa aktuální situace covidu-19 v Evropě
Nejen obyvatelé Česka prožívají třetí prázdniny s covidem-19. Na jejich začátku mnohé země zrušily podmínky pro vstup, čímž zjednodušily příjezd cestovatelům. Například ve Francii či v Thajsku je ale stále nutné prokázat se ukončeným očkováním či negativním testem.
Všichni cestovatelé z Česka však mají ulehčený návrat do vlasti. 9. dubna totiž Ministerstvo zdravotnictví zrušilo veškerá opatření pro příjezd zpět. Ať už přijíždíte z kterékoliv země, nemusíte se prokazovat ukončeným očkováním, testem ani potvrzením o prodělaném covidu.
Informace k cestám se mění každý den, je tedy nutné si je před cestou ověřit. K tomu dobře poslouží například rozcestník zemí ministerstva zahraničí, kde je možné si vyhledat konkrétní zemi a rozkliknout si aktuální podmínky vstupu do ní. Rozcestník slouží místo cestovatelského semaforu, který platil minulé léto a jehož obnovení zatím ministerstvo podle vlastního vyjádření neplánuje. Vlastní podmínky může mít ale také dopravce – před cestou je potřeba se informovat rovněž u něj.
Koronavirus nezmizel
Přestože je vstup do většiny evropských zemí jednoduchý a ochranná opatření vlády zmírnily, neznamená to, že by byl covid-19 na ústupu. Právě naopak, v Evropě i ve Spojených státech dochází opět k nárůstu denních případů koronaviru.
V Evropě při zohlednění počtu obyvatel je situace nejhorší na Kypru, kde za poslední týden přibylo přes 16 600 nových případů koronaviru na milion obyvatel. Situace je závažná také ve Francii (13,5 tisíce nových nakažených na milion obyvatel), ale i v Řecku, oblíbené destinaci Čechů pro letní dovolené (téměř 12 tisíc).
Ministerstvo zahraničí proto cestovatele vyzývá, aby ve státech s vysokými denními přírůstky dodržovali bezpečnostní opatření, jako je nošení respirátorů, hygiena rukou či dodržování rozestupů. A to i přesto, že to navštěvované země nebudou vyžadovat.
Situace je naopak mírná v sousedním Polsku, kde za poslední týden přibylo na milion obyvatel 157 nových případů covidu-19, jak ukazují data organizace Our World in Data. Mírnější je situace také v Bosně a Hercegovině (238 případů), Švédsku (414 případů) a Norsku (444 případů). Česko se nyní řadí mezi státy se spíše menším počtem nově nakažených, za poslední týden testy odhalily 645 nových případů na milion obyvatel.
Opatření a vstup do oblíbených destinací Čechů
Chorvatsko
Pro Čechy je volbou číslo jedna pro delší dovolené dlouhodobě Chorvatsko. V roce 2020 se do něj podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vypravilo 412 tisíc Čechů. Milovníci této destinace mají štěstí, 1. května 2022 byla zrušena ochranná opatření týkající se překračování chorvatských státních hranic. Vstup je tedy možný jako před vypuknutím pandemie covidu-19.
V Chorvatsku platí povinné nošení roušek či respirátorů ve zdravotnických zařízeních či v zařízeních sociální péče (například domovech pro seniory). Ostatní opatření byla zrušena.
Slovensko
Kratší zahraniční cesty Čechů ve volném čase vedly v roce 2020 nejčastěji na Slovensko, jak ukazují data ČSÚ. Také překročení slovenských hranic je nyní bez omezení.
Na Slovensku platí povinné nošení roušek či respirátorů ve zdravotnických zařízeních či v zařízeních sociální péče (například domovech pro seniory). Ostatní opatření byla zrušena.
Rakousko
Vstup bez omezení. V celém Rakousku platí povinnost nosit respirátor typu FFP2 pouze ve zdravotnických zařízeních, pečovatelských domech a domech pro seniory, ve Vídni navíc též v lékárnách a v prostředcích hromadné dopravy. Při využívání služeb (například restaurace, ubytování v hotelu) již není vyžadována bezinfekčnost.
Německo
Vstup bez omezení. Platí pouze v případě příjezdu ze země, která by byla na seznamu zemí s nebezpečnou mutací viru (Virusvariantengebiet). V tuto chvíli se však na seznamu nevyskytuje žádná země.
Protiepidemická opatření si nastavuje každá spolková země zvlášť. Obecně však platí povinnost respirátorů ve veřejné dopravě, v nemocnicích, u lékaře a v zařízeních sociální péče. Respirátory však mohou vyžadovat i některé obchody, restaurace a kulturní a sportovní zařízení. Při zhoršení situace se mohou pravidla v jednotlivých spolkových zemích zpřísnit. Více se o jednotlivých oblastech dozvíte zde (stránka je v němčině).
Polsko
Vstup bez omezení. Roušky či respirátory je nutné nosit pouze ve zdravotnických zařízeních a lékárnách.
Itálie
Vstup bez omezení. V dopravě (včetně letecké) přetrvává povinnost nosit respirátor FFP2 do září 2022. Kvůli rychlému nárůstu případů vláda doporučuje nosit respirátor či roušku v uzavřených prostorech.
Řecko
Vstup bez omezení. Řecká vláda si však vyhrazuje právo kdykoliv změnit podmínky vstupu do země, je proto nutné sledovat doporučení řecké vlády na oficiálním webu. České ministerstvo zahraničí kvůli vysokému počtu nových případů doporučuje nosit roušku i na místech s vysokým počtem lidí, kde není povinná, a dodržovat hygienu rukou. Mapu s informacemi o epidemické situaci podle jednotlivých řeckých okresů si můžete prohlédnout zde. Nejhorší je situace v Athénách, Attiku, na Krétě a na ostrovech v Egejském a Jónském moři.
Na celém území Řecka nadále zůstává povinný respirátor, případně dvojitá chirurgická rouška, v prostředcích městské hromadné dopravy (kam je nástup bez respirátoru či dvojité roušky zakázán), v taxíku, ve vnitřních prostorách lodí, ve zdravotnických zařízeních všech typů a v lékárnách. Porušení je pokutováno částkou 300 eur, tedy cca 7 400 korun.
Španělsko
Vstup bez omezení. Respirátory jsou povinné ve zdravotnických a sociálních zařízeních a lékárnách. Kdo ale do Španělska přilétá ze země mimo schengenský prostor, musí předložit EU covid certifikát (očkování, negativní PCR test či potvrzení o prodělané nemoci).
Egypt
Vstup bez omezení. Všechna ochranná opatření byla 17. června zrušena. Omezení však může nastat ze strany aerolinek. Například letecká společnost Egyptair vyžaduje na letištích a v letadlech roušky či respirátory. Doporučuje také příchod na letiště a check-in 4,5 hodiny před odletem.
Francie
Všechny osoby přijíždějící do Francie i v případě tranzitu musí předložit jednu z následujících možností:
- Negativní PCR (maximálně 72h starý) nebo antigenní test (maximálně 48h starý).
- Potvrzení o provedeném očkování. Evropský očkovací certifikát má maximální platnost 9 měsíců od podání poslední dávky základního očkování, aplikace posilující dávky (třetí) má neomezenou platnost.
- Potvrzení o prodělání nemoci covid-19 v posledních šesti měsících.
Plošná povinnost nosit respirátor ve veřejné dopravě je zrušena, některá města však mohou mít svá vlastní pravidla. Roušky jsou povinné ve zdravotnických zařízeních.
Francie vytvořila cestovatelskou mapu podle restrikcí při příjezdu. Cestování do Francie ze zemí mimo EU je složitější, a to včetně tranzitu. Pokud přes Francii tranzitujete, zkontrolujte si omezení země odletu na stránkách francouzské vlády (stránky jsou pouze ve francouzštině).
Thajsko
K odletu do Thajska již od začátku prázdnin není nutné získat Thailand Pass. Při vstupu však musíte předložit potvrzení o ukončeném očkování (více než 14 dní staré). Neočkované osoby musejí před odletem absolvovat PCR test či profesionálně provedený antigenní test (při vstupu může být maximálně 72 hodin starý).
Povinnost nosit roušky byla v Thajsku zrušena 23. června, thajská vláda je ale stále doporučuje na místech s vyšším výskytem osob. V zemi také stále platí nouzový stav, proto je nutné informace před odletem ověřit, při zhoršení situace se mohou rychle měnit.
Turecko
Vstup z Česka bez omezení. Pokud budete přijíždět do Turecka z jiné země, ověřte si možnost vstupu u zastupitelského úřadu. Roušky jsou povinné v nemocnicích.
Tunisko
Při vstupu již není vyžadován žádný vstupní formulář. Při příjezdu je ale nutné předložit potvrzení o ukončeném očkování nebo negativní PCR test obsahující QR kód ne starší než 48 hodin nebo antigenní test ne starší než 24 hodin.
Platnost očkovacího certifikátu si mohou určit letecké společnosti (pro vstup do Tuniska není limitován). Cestujícím na letišti jsou navíc namátkově dělány antigenní testy. V obchodních centrech a restauracích je povinnost u vstupu předložit očkovací certifikát, zároveň platí povinnost nošení roušky a dodržování dalších bezpečnostních opatření na veřejných místech. Podle českého ministerstva zahraničí ale reálně nejsou tyto náležitosti ani vyžadovány, ani kontrolovány.
Při leteckém tranzitu je nutné doložit doklad o ukončeném očkování s QR kódem či PCR test. Pokud cestujete bez cestovní kanceláře, ministerstvo zahraničí doporučuje mít obě potvrzení. Při cestě zpět do Česka se mohou podmínky nástupu na palubu lišit podle jednotlivých aerolinií.
Spojené arabské emiráty
Cestující jsou před vstupem do země povinni předložit potvrzení o očkování, o negativním PCR testu nebo o prodělané nemoci, tedy jednu z následujících možností:
- Národní certifikát o dokončeném očkování obsahující QR kód (pro občana ČR to znamená digitální certifikát EU COVID – Tečka) nebo
- negativní PCR test obsahující QR kód, ne starší 48 hodin (výjimkou jsou děti do 12 let a osoby s mírným a těžkým postižením) vystaven schváleným poskytovatelem zdravotnických služeb nebo
- certifikát s QR kódem o prodělaném onemocnění covid-19 (přičemž mezi dnem příjezdu a dnem zotavení uběhl maximálně jeden měsíc) vystaven příslušnými orgány.
Pokud jsou Spojené arabské emiráty pouze tranzitní zemí, jsou po cestovatelích vyžadovány pouze dokumenty nutné pro vstup do jejich cílové destinace (tedy pokud to cílová destinace nevyžaduje, není třeba mít ukončené očkování či negativní PCR test).
Ve vnitřních prostorách jsou povinné roušky, jejich nenošení může být pokutováno částkou v přepočtu téměř 20 tisíc korun. Venku nejsou povinné, lidé však musejí dodržovat rozestupy. Rouška je také třeba v letadlech aerolinek Emirates, Etihad Airways, Qatar Airway, Sauida, Fly Dubai a Air Arabia.
Většina veřejných míst v Abú Dhabí vyžaduje u vstupu předložení zeleného pasu (AI Hosn green pass), který lidé získají na základě ukončeného očkování (včetně třetí dávky, pokud druhou měli před více než šesti měsíci) nebo negativního PCR testu, ne staršího než 14 dní.