Článek
Bezprecedentní šetření. Ještě nikdy v historii měření se českým domácnostem nepodařilo snížit spotřebu elektřiny tak jako v loňském roce. Celkem elektřiny spotřebovaly téměř o desetinu méně než v roce 2021. Vyplývá to ze zprávy o provozu elektrizační soustavy, kterou vydává Energetický regulační úřad (ERÚ).
„Meziroční devítiprocentní pokles spotřeby byl nejvyšší za dvacet let, kdy ERÚ vydává zprávy o provozu elektrizační soustavy,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ. Největší změny nastaly hlavně v červnu a květnu, kdy byla spotřeba nejnižší za poslední čtyři roky.
Poznámka: Mezi grafy je možné překliknout šedou šipkou.
Šetření přitom nezpůsobil nedostatek vyrobené elektřiny. Naopak, i v loňském roce Česko vyvezlo více elektřiny, než jí přivezlo. Vysoké ceny na mezinárodních burzách totiž způsobily, že hodnota v Česku vyrobené elektřiny oproti předchozímu roku výrazně vzrostla.
V celkovém množství vyrobené elektřiny přitom vznikl podstatný výpadek. Platil hlavně v případě paroplynových elektráren, které vyrobily o polovinu elektřiny méně než v roce 2021. Úbytek energie z paroplynových elektráren ale zastoupila produkce parních zařízení. Tedy těch, které pro výrobu elektřiny zpracovávají uhlí.
Poznámka: Mezi grafy je možné překliknout šedou šipkou.
Spalování uhlí pro získání elektřiny je proto stále dominantním zdrojem. V předchozích letech se sice dařilo jeho spotřebu snižovat a nahrazovat ho plynem, ruská agrese na Ukrajině ale vyhnala ceny plynu do rekordních výšin.
Místo postupného odklonu od uhlí si proto parní elektrárny v loňském roce naopak potvrdily v rámci české energetiky dominantní postavení.
Nejen elektřina, ale i plyn
Ještě více se v minulém roce snížila spotřeba zemního plynu. A to nejen celoročně, ale také v každém jednotlivém měsíci – od ledna až do prosince. Celkově byla spotřeba nejnižší za posledních osm let.
Pokud navíc spotřebu přepočítáme na teplotní průměr, byla vůbec nejnižší od roku 2001, kdy ji ERÚ začal měřit. Tento přepočet říká, kolik plynu se spotřebuje v případě, že za dané období (v tomto případě rok) se teplota rovná dlouhodobému průměru. Je tedy přesnější, než když počítáme s absolutními hodnotami ve statistikách.
Závislost na ruském plynu stále hrozí
Svou spotřebu ovšem nezmenšily jen domácnosti, ale také firmy. I díky tomu se Česko výrazně oprostilo od závislosti na ruském plynu. To, že ho v budoucnu nebude potřebovat, ale zatím jisté není. Více jsme o spotřebě plynu psali zde: