Článek
Turisté v České republice strávili v roce 2020 přes 3,6 milionu nocí v zařízeních krátkodobého ubytování, zarezervovaných přes služby Airbnb, Booking, Expedia Group či Tripadvisor, uvádějí čerstvá data Eurostatu. Jedná se o pokles více než 61 procent oproti předchozímu roku. V rámci tohoto úbytku navíc výrazně vzrostl poměr ubytovaných Čechů oproti hostům ze zahraničí.
Přestože v lednu a únoru roku 2020 počet krátkodobých ubytování turistů stoupal, v březnu 2020 nová pandemie covidu-19 cestovní ruch téměř zastavila. Praha ztratila skoro tři čtvrtiny zarezervovaných nocí oproti minulému roku (-73,5 %), stejně jako Řím (-78 %) či Barcelona (-75,6 %).
Cestovní ruch se potýkal s největšími problémy během jarních měsíců, kdy byl vyhlášen v České republice lockdown a byly uzavřeny hranice mnohých evropských zemí, včetně těch českých. Situace se začala zlepšovat o letních prázdninách, kdy klesl počet nově nakažených a vláda rozvolnila opatření. Razantní omezení ubytování nastalo opět v září, kdy přicházela další vlna koronaviru a opatření se opět zpřísňovala.
V letních měsících data také ukazují značný nárůst cestovatelů v rámci České republiky. I přes veškerá opatření a restrikce se celkově počet krátkodobých ubytování českých občanů v Česku mezi roky 2019 a 2020 téměř nezměnil.
Data však ukazují velkou změnu v poměru původu hostů. V roce 2019 tvořili čeští hosté v krátkodobých ubytovacích zařízeních v Česku 17 procent, v roce 2020 to však bylo více než 43 procent. Největší nárůst je opět zřejmý v létě. Přestože již bylo možné vycestovat, opatření se v mnohých zemích lišila a byla složitá, a tak se mnoho lidí rozhodlo cestovat v rámci České republiky.
Vnitrostátní turistika vykazovala lepší výsledky po celé Evropě, jak ukazují data Eurostatu. Meziroční pokles mezi zeměmi EU byl jen -6,7 procenta.
Slovinsko i Pobaltí bez turistů
V Evropské unii strávili lidé v roce 2020 téměř 272 milionů nocí zařízených přes služby, jako je Airbnb či Booking. V roce 2019 to přitom bylo téměř 512 milionů. Data tedy dokazují meziroční pokles v celé EU okolo 53 procent. Nejméně zasažené bylo Německo, které zaznamenalo snížení o pouhou pětinu.
Největší ztráty zaznamenal turismus v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Islandu či Slovinsku, kde meziroční pokles představoval více než 99,9 procenta. Jiné země byly podobně zasažené jako Česko, které zaznamenalo ztrátu 61,3 %, jako například Španělsko (58,1 %), Itálie (60,2 %) či Maďarsko (65,3 %).