Článek
Odhadovaný počet lidí, kteří dočasně nebo trvale žili v jiné zemi než v té jejich obvyklého pobytu, byl v roce 2020 necelých 281 milionů. Jak uvádí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), tento počet odpovídá přibližně 3,6 procenta celkové světové populace.
„Znamená to, že setrvání v zemi narození zůstává v drtivé většině normou,“ vysvětlují autoři zprávy a dodávají, že mnohem častější než přeshraniční migrace je takzvaná vnitřní migrace, tedy pohyb v rámci jednoho státu.
Přestože došlo k opětovnému nárůstu, předpokládaný počet měl být přibližně ještě o dva miliony vyšší. Vliv na zpomalení mezinárodní migrace měla především opatření proti šíření covidu-19, která omezovala pohyb lidí.
„Pandemie covidu-19 zdůraznila propojení mezi migrací a mobilitou, přičemž omezení cestování v důsledku covidu-19 vedlo k tomu, že stovky milionů lidí nemohly celé měsíce cestovat a mnoho tisíc migrantů zůstalo uváznutých na místě a potřebovalo pomoc,“ popisuje zpráva dopad opatření.
Přes 108 tisíc omezení
Podle IOM v roce 2020 zavedly jednotlivé země a území dohromady více než 108 tisíc omezení zaměřených na mezinárodní cestování. Vrchol těchto restrikcí zaznamenala organizace v období od konce března do začátku dubna předminulého roku.
Jednalo se například o zákaz vstupu cizincům nebo pouze občanům konkrétních zemí, jiné státy zase uzavřely hranice pro všechny včetně vlastních občanů. Mezi omezení přeshraničního pohybu ale IOM řadí i povinné karantény po příjezdu do země.
Během pandemie covidu-19 však život migrantů neovlivnila pouze zmíněná opatření. „Migranti se během této i předchozích krizí často mylně stávali terčem xenofobního rasismu – během pandemie covidu-19 zejména ti asijského původu – bez ohledu na fakta a důkazy,“ dodávají autoři zprávy.
Nejčastější destinací migrantů jsou Spojené státy
Nejvíce přistěhovalců žilo v roce 2020 v Evropě, podle IOM šlo o 87 milionů lidí. Srovnatelně na tom byla Asie, kde jich bylo o milion méně. Na každém z těchto kontinentů tak žije necelých 31 procent z celkové přistěhovalecké populace.
Největší nárůst ale v posledních 15 letech zaznamenaly státy Latinské Ameriky a oblasti Karibiku, kde se odhadovaný počet migrantů zdvojnásobil (ze 7 milionů na 15 milionů).
Hlavní destinací migrantů zůstávají již více než 50 let Spojené státy, uvádí IOM ve zprávě. V roce 2020 jich v USA žilo přes 51 milionů. Druhou zemí s nejvíce přistěhovalci je pak Německo a třetí Saúdská Arábie.