Článek
Datový analytik František Vrabel upozorňuje, dezinformační ekosystém je propojený. „Stále tu máme řadu čtených dezinformačních plátků a otevřených či uzavřených komunit lidí, kteří dezinformace vytvářejí, šíří a konzumují,“ vysvětluje majitel společnosti Semantic Visions.
„Weby často odkazují jeden na druhý, přebírají témata i články. Dá se proto očekávat, že čtenáři již nedostupné stránky se přesunuli na plátek nový,“ připomíná odborník. „Navíc, česká a slovenská dezinformační scéna je hodně propojená a slovenské weby nejsou ve své činnosti nijak omezeny.“
Čtenáři zablokovaných webů se také ve větší míře přesunuli na sociální sítě, jako jsou Facebook, Telegram a podobně. Podle Vrabela nejde o nic nového, tato propojení existovala již dříve, nyní však na zmíněných kanálech dochází k větší aktivitě.
„Vidíme také, že několik webů přešlo na jinou doménu, jinak řečeno – vytvořily si novou adresu se zahraniční doménou, aby jejich odstřihnutí bylo mnohem komplikovanější,“ říká analytik a dodává, že na stále dostupných webech se objevují návody, jak zablokování obejít.
Zavření webů pomohlo pocitu důležitosti
„Prohlášení typu ‚Sdílejte, než to smažou, zakážou.‘ byla intenzivně používána již před tím, než k odstřihnutí zmiňovaných webů došlo, a dovolím si tvrdit, že tomu bude i nadále,“ připomíná odborník tradiční fráze používané pro zvýšení zájmu publika. „Z komunity dezinformátorů často zaznívalo, že zde panuje cenzura, dochází k zatajování informací a určitá média jsou manipulativní. Dezinformátoři plně propadli konspiračnímu pohledu na svět.“
Nyní skutečně k určitému omezení těchto zpráv došlo a dezinformátorům i jimi sdílenému obsahu se částečně zmenšil hrací prostor. Podle Vrabela opatření zároveň vyslala signál, že jejich činy a zprávy jsou natolik závažné, že musí být omezeny. Připomíná, že „jde o určitý precedent, že ze závažných bezpečnostních důvodů je možné některé stránky umlčet“.
O změnu z dlouhodobého hlediska však podle šéfa Semantics Visons nejde: „Dezinformátoři vytvoří stránky nové, čtenáři se přesunou jinam a dezinformace se dál šíří.“ Odborník zároveň připomíná, že válka je mimořádná bezpečnostní situace a zmíněné weby prokazatelně podněcovaly k šíření nepravdivých informací, vyvolávaly paniku a nestabilitu ve společnosti.
Důležitou součástí dezinformačního snažení Ruské federace je snížit odhodlání se ruským tankům bránit.
Jakkoliv tedy není současné řešení vhodné z dlouhodobého hlediska, Vrabel je přesvědčen, že krajní situace si žádá rozhodný postoj. „Nevíme, kde se Putin rozhodne zastavit, jestli náhodou nebude chtít osvobodit Rusy v ČR a vlastně veškeré obyvatelstvo od české fašistické vlády.“
I česká vláda je dezinformátory označována za fašistickou. „Důležitou součástí dezinformačního snažení Ruské federace je snížit odhodlání se ruským tankům bránit,“ shrnuje účel dezinformací Vrabel.
Válka změní všechno, i dezinformace
Invaze podle analytika dezinformační scénu zintenzivnila. „Jen pro představu: od ledna 2022, kdy ruská krize a následně ozbrojený vpád na Ukrajinu začaly, se bavíme o 40 tisících dezinformačních článků za týden. V anglickém, ruské, českém a německém jazyce,“ dává konkrétní čísla.
Změnil se i narativ obsahů, které se v příspěvcích a zprávách objevují. Pozornost se zaměřila zejména na zapojení NATO a Západu, což potvrzují i řetězové maily, které přicházejí do redakce Seznam Zpráv. Zpravidla vykreslují Ukrajinu jako nacistický stát, který Rusko osvobozuje. Do války podle nich východní mocnost vyprovokovaly západní země a často se připomíná také konflikt NATO a Jugoslávie na konci druhého tisíciletí.
Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra (CTHH MV) připomíná také časté označení Ukrajiny jako „banderovského“ státu podle takzvaných banderovců, ukrajinských nacionalistů.
Česká kvazi-mediální scéna kopírovala ruskou propagandu, když popisovala Ukrajinu jako „fašistický“ nebo „banderovský“ stát a tím se podílela na legitimizaci ruské invaze. Jak rostl výskyt tohoto označení v posledních dvou měsících, si můžete prohlédnout v následujícím grafu. pic.twitter.com/5sHUU8bG3r
— CTHH MV 🇨🇿🇺🇦 (@CTHH_MV) March 2, 2022
„Další výraznější narativy mylně a zkresleně popisují úspěšný postup a vítězství ruských vojsk. Informují o údajných dobytých území, ale zároveň i o tom, že je ukrajinští obyvatelé vítají a děkují jim za osvobození,“ vybírá konkrétní lži analytik Vrabel.
Dá se také očekávat, že dalším bude v českém dezinformačním prostředí tolik oblíbené téma uprchlíků, které se s konfliktem do Evropy a naší země mohou dostat.
„Ruská informační mašinérie nadále informuje o zapojení Západu, konkrétně o jednotlivých dodávkách zbraní na ukrajinské území, včetně jaderných, a uvalení sankcí, které jsou marginalizovány,“ dodává. Všechna tato pomoc Ukrajině a přijatá opatření jsou pak vykreslována jako důkaz nebezpečí Západu, potažmo NATO, pro Rusko.
Ruská propaganda v češtině
Česká dezinformační média pak kremelský narativ přebírají, zejména ten, který popisuje úspěšný postup ruských vojsk. Často je kritizována vláda Petra Fialy za „zavlečení do konfliktu, podporu války a zabíjení lidí“.
Autoři české kvazi-mediální scény o sobě tvrdí, že šíří pravdu. Ve skutečnosti ale přebírají oficiální propagandistické a dezinformační narativy Kremlu. Popsali jsme konkrétní případ: https://t.co/d5mpdSk5B3 #CTHHanalyzy pic.twitter.com/Ou53KiTv18
— CTHH MV 🇨🇿🇺🇦 (@CTHH_MV) March 2, 2022
„Dá se také očekávat, že další na řadě bude v českém dezinformačním prostředí tolik oblíbené téma uprchlíků, kteří se s konfliktem do naší země mohou dostat,“ předpovídá Vrabel.