Článek
Pouze necelých osm procent Čechů jí denně pět a více porcí ovoce a zeleniny. Právě takové množství přitom doporučují odborníci Světové zdravotnické organizace. Jak ale vyplývá z nedávno publikovaných dat Eurostatu, jejich doporučení se míjí účinkem u většiny evropských národů.
Nejvíce si ho berou k srdci Irové – toto množství ovoce a zeleniny zkonzumuje až 33 procent z nich, Nizozemci (necelých 30 %) a Dánové (necelých 23 %). Naopak nejméně těchto potravin snědí Rumuni, kde téměř 74 procentům na jídelníčku úplně chybí.
Velký vliv rodičů
Důvodů, proč Češi patří k Evropanům, kteří jedí ovoce a zeleniny málo, může být hned několik. Konzumaci ovlivňuje jejich cena, stravovací návyky lidí nebo i národní kuchyně. „Konzumace ovoce a zeleniny tak, jak ji chápeme z výživových doporučení, u nás naráží zejména na kulturní kontext. V recepturách tradičně konzumovaných pokrmů až na pár výjimek mnoho zeleniny nenajdeme,“ vysvětluje jednu z příčin Martin Krobot, předseda České asociace nutričních terapeutů.
„Návyk konzumace ovoce nebo zeleniny ke každému jídlu se navíc nejlépe předává v rodině z rodičů na děti. Rodiče však na to musí být zvyklí sami,“ dodává.
Podle Krobotových zkušeností část populace argumentuje rovněž cenou ovoce a zeleniny, místo nich pak upřednostňují jiné potraviny. „Může to souviset jednak se socioekonomickou situací, jednak ale také s povědomím o významu ovoce a zeleniny pro lidské zdraví,“ uvádí.
V meziročním srovnání za listopad v Česku stoupla zejména průměrná spotřební cena rajčat. V dubnu se zase na 109 korun za kilogram vyšplhala cena paprik. V předminulém roce zaznamenaly vysokou hodnotu jablka a pomeranče.
Proč je důležité konzumovat ovoce a zeleninu?
„Ovoce a zelenina jsou především zdrojem vitamínů a minerálních látek, přičemž pět porcí ovoce a zeleniny denně nám pomáhá pokrýt velkou část denní potřeby těchto živin. Obsahují také ale polyfenoly, karotenoidy a další látky, které mají na lidské zdraví příznivý účinek a nejsou nahraditelné žádnými doplňky. V neposlední řadě jsou pak ovoce a zelenina zdrojem vlákniny, která se s výjimkou hmyzu nachází pouze v potravinách rostlinného původu a působí preventivně vůči různým onemocněním. Energetickou hodnotu naopak mají až na výjimky velmi nízkou, což může být benefitem zejména v rámci snahy udržet si přiměřenou tělesnou hmotnost,“ vysvětluje výhody konzumace ovoce a zeleniny nutriční terapeut Martin Krobot.
Více ovoce a zeleniny konzumují ženy
Doporučené množství porcí ovoce a zeleniny sní v zemích EU více žen než mužů. Přesto z dat Eurostatu vyplývá, že pouze 15 procent žen konzumuje denně pět a více porcí. Necelých 60 procent pak za den jí jednu až čtyři porce ovoce a zeleniny. Naopak skoro 40 procent evropských mužů nemá za den žádný příjem těchto potravin.
Ve srovnání s minulým průzkumem Eurostatu z roku 2014 se podíl konzumovaného ovoce a zeleniny mezi unijními obyvateli mírně zvýšil. Počet lidí, kteří pravidelně snědí minimálně pět porcí, ale zůstává v průměru EU nízký.