Článek
Strmě stoupající ceny energií i ekologické smýšlení dohnaly Čechy k udržitelným úpravám svých obydlí. Do výměny oken či dveří, nákupu úspornějších spotřebičů, zateplení a jiných rekonstrukcí se pustilo 85 procent majitelů rodinných domů. A každý pátý takovou rekonstrukci realizoval svépomocí. Ukazuje to nový průzkum Buřinky, Stavební spořitelny České spořitelny.
Výměnu oken či dveří realizovalo již 43 procent respondentů, třetina si svůj dům zateplila. Více než polovina majitelů rodinných domů (57 %) plánuje rekonstrukce vedoucí k úspoře energií v roce 2023.
Rekonstrukce, které majitelé domů provedli již dříve, už nemusí být dostatečné. „Pokud někdo zateploval před více než deseti lety, pravděpodobně použil nevhodný materiál o malé tloušťce. Místo oblíbeného 5 cm tlustého polystyrenu je pro starší domy vhodnější minerální vata, která lépe odvádí vlhkost,“ vysvětluje architekt Lukáš Zimandl ze studia Design4Function.
Největší motivací k rekonstrukci je šetření peněz. Kvůli němu se k úpravám rozhodlo 8 z 10 respondentů. Pro třetinu majitelů je důvodem ekologie, část lidí také ovlivňuje ruská invaze na Ukrajinu a neochota kvůli tomu topit plynem.
Raději hypotéku než dotaci
Přestože je šetření peněz hlavní motivací k udržitelné rekonstrukci rodinného domu, jen 31,9 % respondentů ví přesně, kolik úpravami ušetřili. Dopředu si úsporu spočítal každý pátý muž a každá desátá žena.
Bezplatná a nekomerční poradna Energy Centre České Budějovice (ECCB) doporučuje lidem, kteří si nejsou jisti, zda se jim úsporná rekonstrukce vyplatí a má smysl z hlediska návratnosti, obrátit se na odborníky z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). V nich mohou lidé zdarma konzultovat své dotazy s experty garantovanými Ministerstvem průmyslu a obchodu.
EKIS pomůže lidem i s dotacemi na rekonstrukci, které téměř 40 procent respondentů nevyužilo kvůli tomu, že jim žádost přišla příliš složitá. „Opět ideálně se poradit s odborníkem, v tomto případě nejspíše i finančním. Obecně je výhodnější využít vlastní zdroje financování a k tomu dotaci. V rámci dotačních titulů je relativně jednoduchá a navíc s bezplatnou administrací pomáhají MAS a EKIS,“ říká pro Seznam Zprávy Miroslav Adamec, projektový manažer ECCB.
Čtvrtina lidí dotaci na udržitelnou rekonstrukci využila. Polovina z nich si o ni požádala sama, druhá polovina využila pomoci firmy, která úpravy prováděla. Téměř třicet procent majitelů rodinných domů o dotace ještě nepožádalo, ale mají to v plánu.
„Problémem mohou teoreticky být nastavená kritéria, například v zateplení fasády minimální tloušťka izolace 20 centimetrů a podobně,“ uvažuje Adamec o možných komplikacích.
Většina lidí financovala udržitelnou rekonstrukci z našetřených peněz. Lidé si na úpravy také zakládají hypotéku či berou půjčku. A větší zájem redakci potvrdily i stavební spořitelny.
„Za téměř roční fungování zvýhodněného úvěru rekonstruovalo s Buřinkou téměř 2000 domácností své bydlení do úspornějšího. Nejčastěji z úvěru financují pořízení fotovoltaických panelů a tepelného čerpadla. Právě kombinace těchto dvou technologií generuje největší úsporu. Dle odborníků z firmy Woltair, se kterými Buřinka spolupracuje, tak docílí klienti i nejrychlejší návratnost, která se pohybuje již kolem 4 let,“ uvádí Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny. Jak dodává, návratnost investice do samostatné fotovoltaické elektrárny se pohybuje v rozmezí 7–10 let.
„Dá se říci, že se obecně zvyšuje zájem klientů o modernizaci bydlení. V minulém roce jsme zaznamenali růst o 53 % oproti roku 2021,“ sdělila Seznam Zprávám tisková mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová s tím, že zájemcům, kteří speciálně vylepšují své bydlení o energetické úspory, nabízí slevy na úrokových sazbách, které se na standardní modernizace nevztahují.
„U Půjčky na úsporné bydlení, která financuje za zvýhodněnou úrokovou sazbu převážně dílčí energeticky úsporné technologie, například fotovoltaiku, se zájem meziročně zvýšil více než šestkrát,“ říká Patrik Madle, tiskový mluvčí skupiny ČSOB. Podíl Hypoték na úsporné bydlení poskytnutých na hlavní účel úvěru rekonstrukce u nich mezi lety 2021 a 2022 vzrostl o 60 procent.
Zvýhodněnou úrokovou sazbu má u Rychloúvěru na udržitelné bydlení i stavební spořitelna Modrá pyramida. „Je patrné, že zájem o tento typ financování setrvale roste a aktuální vývoj cen energií ho jednoznačně dále urychlil,“ uvedl Pavel Zúbek z tiskového oddělení Modré pyramidy. Jak dodal, úvěr funguje od září 2022, a tak zatím nemají meziroční srovnání.
Stavební spořitelna České spořitelny upozorňuje také na to, že pro lidi nevýhoda části dotací spočívá v tom, že je podpora vyplácena zpětně. Úvěr od Buřinky nabízí rovněž nižší úrokovou sazbu pro udržitelné rekonstrukce a umožňuje po získání dotace mimořádnou splátku bez poplatků.
Průzkum realizovala společnost Instant Research v listopadu a prosinci roku 2022 mezi 1000 majiteli rodinných domů.