Článek
„Vážený pane premiére, žádáme Vás opakovaně, abyste zajistil rovné podmínky pro podnikání na českém trhu a rovný přístup představitelů politické moci k jednotlivým účastníkům trhu včetně koncernu Agrofert,“ uvádí koncern v otevřeném dopisu předsedovi vlády Petru Fialovi. Agrofert ho vydal i na zpravodajských webech iDnes a lidovky.cz, které do holdingu spadají.
Koncern, jenž spadá do jednoho ze svěřenských fondů předsedy ANO Andreje Babiše, zároveň premiérovi vzkázal, aby zastavil trvalé napadání firem ze skupiny od členů Fialovy vlády.
Více o otevřeném dopisu Agrofertu premiérovi Fialovi
Koncern se v otevřeném dopise ohrazuje proti výrokům čtveřice vládních politiků, kteří o Agrofertu od loňských voleb referovali.
Problém s dotacemi
Agrofertu se nelíbí především výroky, které se týkají dotací. Data však ukazují, že právě prostředky z veřejných rozpočtů se postupem času staly velmi důležitou součástí koncernového byznysu.
Ještě v roce 2010 Agrofert na dotacích získal zhruba 550 milionů korun. Od té doby objem dotací, mířících do koncernu, roste. Loni už to bylo více než 2,2 miliardy, o 700 milionů víc než v roce 2020.
Jak ukazuje graf, razantní navýšení dotačních peněz provázelo vládní angažmá Andreje Babiše od roku 2014.
Posledních pět let pak Agrofert pravidelně získává více peněz z dotací, než kolik odvede na daních. Podle dat z výročních zpráv koncern odvedl státu na dani z příjmu za poslední roky nejméně v roce 2017, a to necelých 739 milionů korun, zatímco příjmy z dotací atakovaly hranici dvou miliard.
Nejvíce peněz naopak odvedl do rozpočtu v roce 2012, více než dvě miliardy korun. Přiblížit se tomuto maximu koncern dokázal pouze v roce 2016, kdy na daních z příjmu odvedl 1,84 miliardy korun.
Miliardové zemědělství
Z loňského balíku dotací, převyšujícího 2,2 miliardy korun, téměř polovinu čerpaly společnosti, které se zabývají zemědělstvím.
Podle dat Státního zemědělského intervenčního fondu vůbec největší dotaci získaly Kostelecké uzeniny. V programu Podpora vývoje nových produktů, postupů a technologií při zpracování zemědělských produktů a jejich uvádění na trh Agrofert čerpal přes 65 milionů korun. Téměř polovina z této částky šla ze zdrojů EU.
V tabulce je možné vyhledávat podle jména společnosti nebo řadit řádky podle hodnot ve sloupcích.
V případě druhého největšího příjemce, AGRO Jevišovice, získal Agrofert od českého státu zhruba tři a půl milionu korun. Zbytek peněz, téměř 40 milionů korun, poskytla Evropská unie.