Článek
„Je to dáno tím, že na území České republiky se střídá proudění vzduchu a to zapříčiňuje obrovské teplotní rozdíly. Na začátku července k nám proudil tropický vzduch z Afriky a nyní se k nám dostává chladnější vzduch od severozápadu,“ vysvětluje meteoroložka a klimatoložka Dagmar Honsová.
Extrémní výkyvy teplot mnoho lidí nepříjemně překvapily na dovolených u moře. Na jihu evropského kontinentu se většinou na léto ustálí rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu. V Chorvatsku, oblíbené dovolenkové destinaci Čechů, je počasí více nevyzpytatelné, protože se může nad Alpami vytvořit oblast nízkého tlaku vzduchu.
„Za silné srážky a bouřky v Itálii, Chorvatsku a Řecku v minulém týdnu mohla oblast nízkého tlaku vzduchu a byla spojena s frontálním systémem. Nyní to vypadá, že se tam počasí bude ustálovat, bude převládat slunečné počasí a bouřky se budou vyskytovat už pouze lokálně,“ říká Dagmar Honsová.
Tornáda v Česku?
Minulý týden bylo na Slovensku zaznamenáno tornádo. I u nás se s tornády setkáváme, loni jich v Česku bylo hned pět. V pražském Klementinu jsou vedeny záznamy o počasí od roku 1775 a dokonce i v různých kronikách s mnohem starším datem lidé v naší republice tornáda popisují.
„Tornádo je vždy vázáno na silné bouřky, naštěstí u nás nejsou ta tornáda tak silná jako například v Americe. Největší u nás bylo v květnu 2001, kdy rychlost větru v tornádu dosáhla až na 320 km v hodině. Tornáda ale u nás byla vždy a vždy budou. I když malá a v malé míře,“ říká meteoroložka.
Vodáci a řeky
Po dešti z předchozích dní se trochu zlepšila situace se suchem a zvedly se hladiny řek. Kdy doporučuje meteoroložka Dagmar Honsová vodákům vyrazit na řeku? Dozvíte se v celém rozhovoru nad článkem.
Rozhovor je součástí pořadu Letní ráno, který vysílá Televize Seznam celé prázdniny každý všední den od 8 do 10 hodin.
Návod k naladění Televize Seznam najdete zde.