Článek
Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70 000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.
Podle verdiktu se Staník dopustil podněcování k nenávisti a popírání, zpochybňování, schvalování či ospravedlňování genocidia. Pražské soudy v kauze konstatovaly, že svoboda projevu není bezbřehá.
Bývalý tajemník SPD 24. října 2017 ve Sněmovně například uvedl, že „buzeranti a lesby jsou nemoc a měli by se střílet již po narození“. Prohlásil také, že by se homosexuálové, Romové a Židé měli posílat do plynu. Staník jakékoli trestné jednání popíral a uváděl, že se justice nechala ovlivnit médii.
Staník při hlavním líčení řekl, že zapíjel večer ve sněmovní restauraci volební úspěch své strany. Bavil se s ostatními politiky také o menšinách, ale nehaněl je. Soud ale uvěřil výpovědím svědků, včetně exposlanců Marka Černocha a Martina Lanka (oba Úsvit).
Soud uložil stejný trest Staníkovi už na konci loňského července, muž však s trestním příkazem nesouhlasil. Soudkyně proto musela nařídit hlavní líčení.
Staník byl tajemníkem SPD a asistentem poslance Jaroslava Holíka. V asistentské funkci na přelomu listopadu a prosince 2017 skončil, protože byl podle Holíka příliš vytížen jako tajemník. Předseda SPD Tomio Okamura následně uvedl, že Staník už není členem ani tajemníkem hnutí.