Článek
Do prezidentských voleb přišel ze tří dosavadních hlavních kandidátů jako poslední, po půl roce, a tři měsíce před skutečnými volbami, je však podle čísel volebního průzkumu jeho pozice u voličů nejsilnější.
Zjištění exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Seznam Zprávy totiž říkají, že bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše by momentálně v prvním kole prezidentské volby vážně zvažovalo volit 24 procent voličů a dalších 31 procent uvedlo, že by pro ně byl přijatelným kandidátem.
Součet těchto čísel je momentálně nejvyšší mezi všemi kandidáty, na něž se průzkum u 928 lidí starších 18 let dotazoval.
Volbu nynějšího prezidenta Miloše Zemana by nyní vážně zvažovalo 27 procent voličů, pro dalších 16 by byl jako kandidát přijatelný.
V případě Miloše Zemana z průzkumu zaujme jiné zjištění - v řadě průzkumů (duben-červen-září), které Median pro Seznam Zprávy připravil, totiž stoupá podíl voličů, pro něž je současný prezident v dalším mandátu nepřijatelný.
V dubnu to uvedlo 51 procent, v červnu 56 procent a momentálně je to 57 procent dotázaných.
Video: Kompletní výsledky exkluzivního průzkumu agentury Median
Tato čísla se odrážejí i v postojích voličů pro hypotetické druhé kolo přímé volby.
Median totiž dotazovaným předložil několik možných duelů mezi kandidáty, kteří se těší větší podpoře. V tom nejvíce sledovaném - Zeman versus Drahoš - se ukazuje, že by měl obhajující prezident proti „vyzyvateli” velmi těžkou úlohu.
Volební model sestavený ze zjištění průzkumu a podle toho, jak jistí jsou si voliči svojí účastí ve volbách a jak jsou přesvědčeni o volbě svého kandidáta, by duel mezi Zemanem a Drahošem dopadl 44,5 ku 55,5 ve prospěch bývalého předsedy Akademie věd.
K Zemanovi a Drahošovi jako jeden z hlavních kandidátů patří i textař Michal Horáček. V prvním kole by jeho volbu vážně zvažovalo 8 procent lidí a přijatelný by byl pro dalších 24 procent dotázaných. Jak však připomínají autoři průzkumu, ve srovnání s Jiřím Drahošem Michal Horáček mnohem více rozděluje společnost - celých 49 procent lidí uvedlo, že je pro ně jako kandidát nepřijatelný.
Median zkoumal kromě uvedeného tria dalších devět jmen, která se k volbě prezidenta přihlásila, nebo je možné, že se ještě voleb zúčastní. Mezi nimi stojí v podpoře nejvýše kandidát ODS Jaroslav Kubera, europoslanec Jiří Pospíšil a případný kandidát hnutí ANO Martin Stropnický.
Jedním ze zjištění průzkumu je i to, že ve srovnání s předchozími měsíci přibylo voličů (ze 30 procent v dubnu na 36 procent v září), kteří účast v prezidentské volbě vylučují. Autoři průzkumu míní, že za tím může být frustrace z politických konfliktů v posledních měsících. Autoři také odhadují, že momentálně by se účast v přímé volbě prezidenta pohybovala mezi 55 a 65 procenty.
Při první přímé volbě v roce 2013 přišlo v prvním kole volit 61 procent lidí, ve druhém 59 procent.
O průzkumu
Velikost vzorku: 928 respondentů ve věku 18 a více let
Termín dotazování: 31. 8. - 25. 9. 2017
Metoda sběru dat: Osobní sběr vyškolenými tazateli
Reprezentativita: Vzorek je reprezentativní pro populaci ČR 18+ podle:
- základních sociodemografií (kraj, věk, pohlaví, vzdělání, velikost obce)
- věk x vzdělání, pracovní status respondenta
- účast a strana volená ve volbách do PSP 2013, účast a volený kandidát ve druhém kole prezidentských voleb
- reprezentativita je zajištěna kvótním výběrem a dovážením dat
Statistická chyba: Náhodná statistická odchylka činí +/- 1,5 procentního bodu u postojů, které zastává 5 % respondentů, a až +/-4 procentní body u postojů, které zastává 50 % respondentů.