Článek
Architekti se ve velké míře začali odkazovat k zahraničním realizacím, kde se, inspirováni například tvorbou švýcarsko-francouzského architekta Le Corbusiera, přikláněli k reakci na přežitý funkcionalismus a začali autorsky vstupovat do své architektury.
Brutalistní stavby jsou charakterizovány jako formálně jednoduché se surovou konstrukcí a často přiznaným materiálem. Na stylu je unikátní zejména to, že každý jednotlivý projekt je silným autorským dílem.
Mezi nejslavnější zahraniční stavby patří londýnský Barbican, montrealský Habitat 67 nebo Breuerova budova v New Yorku, kde sídlí slavná galerie.
Tvorba Věry a Vladimíra Machoninových souzněla s aktuálními světovými trendy 60. a 70. let. Jsou spojeni s úspěchem českého pavilonu na Expo58, s obchodním domem Kotva, Domem bytové kultury v Praze a budovou českého velvyslanectví v Berlíně. Karlovarský hotel Thermal, který Machoninovi na konci 60. let vyprojektovali, byl navržen jako centrum filmového festivalu světového formátu.
Sláva festivalu v současnosti mnohonásobně přesahuje slávu budovy, která však jeho fungování dodává úctu a charakter. Budova hotelu i přilehlého bazénového komplexu už spoustu let chátrá. Autorský nábytek manželů Machoninových, charakteristický svou sytou červenou barvou, je rozkraden anebo „uschován“ v nevhodných podmínkách.
Hotel Thermal je státním majetkem a spadá pod Ministerstvo financí. Nejnovější informací o budoucnosti budovy je plánovaná rekonstrukce bazénu.
„Cílem je vybudovat špičkové relaxační centrum, které bude nabízet širokou škálu wellness služeb na nejvyšší úrovni,“ napsala ministryně financí Alena Schillerová na svém twitterovém účtu.
Bazén, který je od roku 2015 uzavřen a obehnán plotem s ostnatým drátem, má být provozován společností Saunia.