Článek
Změna v čele skupiny zastihla PPF v době, kdy usiluje o výraznější oživení svého realitního byznysu na domácí půdě. Vedle toho společnost nedávno oznámila záměr nakupovat další komerční nemovitosti v Rumunsku. Podle poslední výroční zprávy za rok 2019 měla PPF Real Estate v portfoliu majetek za 2,4 miliardy eur.
„Na běžném každodenním fungování PPF se odchodem jejího zakladatele nic nemění. Skupina bude pod vedením Ladislava Bartoníčka pokračovat ve svých investičních projektech v souladu s plány a vizemi, které se svým týmem spolupracovníků vytvořil Petr Kellner. To se týká i realitních projektů,“ odkázal na již dřívější prohlášení PPF zástupce skupiny Leoš Rousek.
V současnosti je nejambicióznějším realitním projektem PPF v Česku plán na vybudování nové čtvrti v pražských Letňanech. Projekt na pozemcích stávajícího sportovního letiště začala společnost chystat v loňském roce. Pozemky o výměře téměř 80 hektarů získal Kellner v rámci vyrovnání s kontroverzním podnikatelem Petrem Speychalem obviněným z daňových úniků.
Obří projekt, který spolkne několik desítek miliard korun, je teprve na začátku. PPF zatím nemá ani změněný územní plán. Start výstavby odhaduje za deset až patnáct let.
Hušákovo dědictví
Podobným způsobem jako v Letňanech, tedy prostřednictvím pohledávek za předluženými vlastníky, získala PPF v minulosti také řadu dalších nemovitostí. Mezi nejzajímavější, které navíc zůstaly v portfoliu skupiny, patří libeňská víceúčelová hala O2 arena s kapacitou až 18 000 míst. Jeden z nejmodernějších prostorů svého druhu v Evropě si Kellner odnesl ze střetu s někdejším pánem loterijní společnosti Sazka Alešem Hušákem.
Původně halu ovládal Kellner napůl s miliardářem Karlem Komárkem. Jeho skupina KKCG se účastnila boje o Sazku po boku PPF. Zatímco Sazka nakonec skončila ze sta procent u Komárka, přešla O2 arena v roce 2013 do Kellnerova výlučného vlastnictví.
Předloni PPF centrum ležící na pomezí pražské Libně a Vysočan výrazně rozšířila o novou samostatnou halu nazvanou O2 Universum. Navíc hned na vedlejším bývalém parkovišti se PPF pustila do výstavby čtyřhvězdičkového hotelu s 300 pokoji.
Nepříjemní protivníci
Podobně dobrodružným způsobem jako k O2 areně se PPF v minulosti dostala také k dalším realitám. Prvním velkým počinem PPF v nemovitostech bylo převzetí latifundií někdejšího pozemkového magnáta Miloše Červenky.
Ten si od Kellnerových firem půjčil několik stovek milionů korun. Kvůli svému tehdejšímu trestnímu stíhání je však nedokázal splatit. Kellner se díky tomu v roce 2007 dostal například k Červenkovým pozemkům v lokalitě Trojmezí na jihovýchodním okraji Prahy, kde se tehdy plánovala výstavba nové čtvrti s několika tisícovkami bytů.
„PPF začala konat velmi nepříjemně a agresivně, ale v zásadě z jejich hlediska pochopitelným způsobem. Domáhali se zhruba jedné miliardy korun, které do těchto aktiv dali. Začalo se jednat, jak to vyřešit, jestli po dobrém, nebo po zlém. Kolegové z PPF, jak jsou skvělí obchodní partneři, tak jsou velmi nepříjemní protivníci,“ vzpomínal po letech Červenka. Nakonec byl v kauze Biolíh, do níž byl zapletený, obvinění z úplatkářství zproštěn. Pozemky ovšem již zůstaly PPF.
Výstavbu nové čtvrti v Trojmezí však Kellner nakonec prosadit nedokázal. Mino jiné kvůli odporu spolků a části obyvatel okolních městských částí. Stejně tak neprotlačil projekt mrakodrapů Prague Eye Towers nedaleko stanice metra Chodov. V neposlední řadě se skupině PPF nepodařilo uskutečnit výstavbu kancelářského centra Lední medvěd na Vítězném náměstí v Dejvicích. Všechny tři zmíněné projekty nakonec od Kellnera v roce 2016 převzal jeho blízký spolupracovník Karel Pražák.
Velké Rusko
Mezi úspěchy PPF v pražských realitách patřila za minulé desetiletí hlavně výstavba kancelářského centra ArtGen v Holešovicích a renovace starší administrativní budovy v Kateřinské ulici. Oba projekty však byly výrazně skromnější než plány mrakodrapů nebo výstavby v Trojmezí.
Výrazně úspěšnější byl Kellnerův koncern na zahraničních realitních trzích. Číslem jedna mezi projekty v cizině je výstavba nové moskevské čtvrti Comcity plné kanceláří, bytů a služeb. První fáze projektu je už hotová. V současnosti se staví druhá etapa. Projekt na jihozápadě ruské metropole se rozprostírá na 45 hektarech.
V Rusku a na Ukrajině má PPF v portfoliu rovněž logistické parky. Na ruském trhu působí též v retailových nemovitostech. V roce 2019 převzala PPF za 155 milionů eur velké obchodní centrum v Petrohradu a další nákupní komplex má skupina v Astrachani.
Soubor devíti kancelářských center vlastní PPF v Nizozemsku a nemovitosti jí patří též v Londýně a v Německu.