Článek
Podle nejnovějších statistik Exekutorské komory, které před svátky zveřejnila, vyplývá, že nejvíce exekucí je vedeno kvůli drobné částce – řádově do deseti tisíc korun. Jde celkem o 2,4 milionu pohledávek, které tak tvoří zhruba 46 procent všech exekucí.
Méně pozitivní je, že na druhém místě je opačný extrém, tedy nejvyšší možné dluhy v relaci od sto tisíc korun a výše. Takových pohledávek se podle statistik vede 772 tisíc, což je skoro 15 procent ze všech exekucí.
Na třetím místě jsou naopak opět částky v rozmezí mezi deseti až 20 tisíci korunami. Těchto pohledávek se eviduje 750 tisíc.
„Pevně věříme, že tyto informace přispějí k náležité celospolečenské diskuzi o exekuční problematice, která bude založena na objektivních datech,“ říká Lenka Desatová, mluvčí Exekutorské komory.
Nové data totiž profesní organizace vytvořila kvůli diskuzi, která vznikla kolem projednávání novely exekučního řádu. Jde o legislativu, která má upravovat působení exekutorů, a dotýká se klíčových témat jako je místní příslušnost exekutorů a principu, že jeden dlužník by měl mít jednoho exekutora.
Podle Radka Hábla z Institutu prevence a řešení předlužení, který zároveň stojí za projektem Mapa exekucí, může za vysokou mírou těch nejmenších dluhů být i to, že jsou exekuce z minulé dekády, kdy se vyplatilo vymáhat i velmi nízké částky.
„Ta data mohou být naředěná minulostí. Je možné, že se v posledních letech mění a posouvají do vyšších částek,“ říká Radek Hábl s tím, by potřeboval znát tato data do většího detailu, aby je mohl interpretovat.
Stejně tak podle něj vysoké částky nad sto tisíc mohou být způsobené tím, že jde o exekuce jak fyzických osob, tak i firem, kde jsou pravděpodobnější vyšší částky.
V Česku se vedlo začátkem letošního roku 4 679 186 exekucí, které jsou vedené proti více než 821 tisícům dlužníků. V průměru je to tak více než pět exekucí na jednoho dlužníka. Jde o údaje Exekutorské komory k únoru letošního roku.